İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Menderes Olağan İlçe Kongresi saat 12.00’de başladı. Kongre Menderes Belediyesi Amfi Tiyatro’da yapılırken, yarış Mevcut Başkan Sezen Şen ile Hakan Karakurt arasında gerçekleşti. 

Kazanan Karakurt oldu

Kongre yarışında Sezen Şen 150 oyda kalırken Hakan Karakurt 165 oy aldı. Böylece yeni CHP Menderes İlçe Başkanı Hakan Karakurt oldu. 

0c2c16c2-5678-4b0d-a14d-e870a61e7377

Kongreye CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan ve çok sayıda partili katıldı. Divan başkanı Ednan Arslan oldu.

Sorumluluk hepimizin

Menderes Belediye Başkanı kongrede yaptığı konuşmada, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin konuşarak, seçim süresince halkın manipüle edildiğini ifade etti, "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na tek başına bir sorumluluk yüklenmesi doğru ve adil değildir. Burada sorumluluk hepimizindir" açıklamasında bulundu.

de03f725-0868-41d2-9ff3-206a5fc8aee2

CHP'nin olmadığı bir ülke düşünülemez

Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan yaptığı açıklamada, "Bugün CHP özelinde parti içi demokrasi şölenleri yaşıyor olsak da hepimizin içinde bulunduğu ekonomik buhran, sıcaklarla birlikte tüm toplumumuzu nefes alamaz hale getirmiş durumda.  Aslında bu durum, AKP iktidarının yıllardır uyguladığı pek çok politika gibi ekonomi politikasının artık bardağı taşırdığı noktaya geldiğinin kanıtı.  Öte yandan gerici AKP ve ortaklarının Cumhuriyet düşmanlığı sonucu tüm politikalarında şeriat güzellemelerini artırması biliyorum hepimizin birer Kurtuluş Savaşı neferi olarak hareket etmesini sağlıyor.  Bunlar; aykırı sese, sivil toplum kuruluşlarının sesinin yükselmesine, basının kamuoyunu bilgilendiren haberine, düşünmeye, laikliğe, laik eğitime kısacası Ulu Önderimiz Atatürk’ün devrimlerine düşmanlar!  Baskı ve yasaklar da hepimizi bunaltmış durumda, biliyorum. Ama sizlere şunu hatırlatmak isterim ki; Bu gerici yönetim ve politikaların karşısındaki en ciddi engel Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ diye tanımladığı Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Cumhuriyet Halk Partisi diğer partiler gibi masa başında, otellerde kurulan bir parti değil, savaş meydanlarında temeli atılan bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin olmadığı bir Türkiye düşünülemez" dedi.

Hızla örgütlenmeliyiz

Özkan ayrıca, "Yarının daha zor bir mücadeleye sahne olacağı bellidir. Üyesi ve bir neferi olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekçileri kurtuluşu yerelden örgütleyecek, ülkemize sahip çıkacak güce sahiptir. Bu nedenle biz şimdiden ve hızla buna hazırlanmalı ve örgütlenmeliyiz" açıklamasında bulundu.

Halk manipüle edildi

"Yaklaşık 3 ay önce gerçekleşen genel seçimlerde Partimizin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve merkezi yönetimi ne kadar doğru ve sürece uygun politikalar üretirse üretsin; AKP'nin yürüttüğü yalan, çirkin ve iftira ile dolu seçim propagandası ile halk manipüle edilmiştir" diye konuşan Özkan, "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na tek başına bir sorumluluk yüklenmesi doğru ve adil değildir. Burada sorumluluk hepimizindir. Herbir parti emekçisi komşusuna, iş arkadaşına, mahallesine, ilçesine şeklinde büyüyen bir çemberde elinden geldiğince bu çirkin politikaları ifşa edemediği, birbirinin yaşamına dokunamadığı sürece yalan iktidarının yıkılması mümkün olmayacaktır.
Ben de başkan vekili olarak sorumluluklarımın farkındayım. Çok iyi biliyorum ki partimizin politikalarını halkla buluşturacak olan mahalli örgütlenmeler gerekli dinamizmi göstermez ve emek harcamazsa istenilen düzeyde sonuç alınamaz. Mahalli örgütlenmeler bir partinin kılcal damarları gibidir ve çok önemlidir" diye konuştu.

Sürece dahil olmadım

Başkan vekili olarak sürece dahil olmadığını ifade eden Özkan, "Adaylarımızdan kim kazanırsa kazansın; partimiz kazanacak, Cumhuriyet Halk Partisi kazanacaktır. Hep birlikte laik Cumhuriyete yönelmiş saldırılar karşısında barikat olacağız. Hep birlikte güçlüyüz, faşizme ve gericiliğe geçit vermeyeceğiz. Son olarak yerel seçimlerde tarihin daha güçlü şekilde tekerrür edeceğine, kazandığımız il ve ilçe sayılarını artacağına olan kuvvetli inancımı belirtmek isterim. Hep birlikte başaracağız. Tüm katılımcılara ve üyelerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.