CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Kadın ve Gençlik Kolları il başkanlarıyla birlikte 28. dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aslanoğlu, seçimlere kısa bir zaman kala göreve geldiğini ve bu süreçte Kahramanmaraş merkezli deprem yaşandığını anlatarak, "4 aydan kısa süre içinde görev yaptık. Önce ilçelerde aktivasyonu artırabilmek için, 30 ilçemizde ziyaretler, esnaf ve ev ziyaretleri yaptık. 3 haftayı böyle tamamladık. Örgüt yeni il yönetim kurulunu bağrına bastı. Ardından ülkede büyük bir deprem oldu, deprem çalışmaları başka bir eksene kaydırdı. Depremle birlikte ben ve yönetim kurulumuz deprem bölgesine gitti, İzmir'de de yardımları örgütlemeye gayret etti. Deprem bölgesine her hafta belediyelerimiz ve il başkanlığımızdan heyetler gönderdik. Osmaniye'deki çalışmalarımızı sürdürdük" şeklinde konuştu.

Aslanoğlu seçim çalışmalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Listeler belirlendi, Nisan ayının başında seçim kampanyası başladı. Kiraz mitingiyle seçim kampanyamızı başlattık. Ev ziyaretleri, 30 ilçemizde mitingler, STK toplantıları yaptık. Seçim alanında bağımsız gençlik merkezleri açtık. İzmir mitingi oldu, örgütlenmesi, yapılmasıyla çok güzel bir miting geçti. Seçimin son düzlüğüne geldiğimizde, gece miting ve yürüyüşleri, halk buluşmaları yaptık.

14 Mayıs seçimi oldu, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. İlçelerimizde çalışmalarımızı sürdürdük ve Kemal Bey'in belgesiyle ikinci tur çalışmalarını sonlandırdık.

Sandık güvenliği

10 bin sandıktan, 50 kişi görevine gelemedi. Bunların yedekleri vardı, 31 yedek gelemedi, 13 sandıkta yedekler, 18 sandıkta sandık kurulu başkanıyla seçim tamamlanmıştır. Vatandaşlardan biri de sandık kuruluna oturabilir. Baskı, zulümle 18 sandıkta sandık kuruluna bizden biri oturtulmamıştır ama 18 sandığın karşısına da 3-4 kişi koyarak, sandığa müdahil olduk. 10 bin sandıktan sadece 18'inde yaşandı bu. Zaten birinci tur ile ikinci tur arasında bazı sandık başkanları da, bizim itirazlarımız sonucu değiştirilmiştir. Görevlimizin olmadığı sandık yoktur.

Daha önceki seçimlerde 84'lerdeyi katılım, oranı yükseltmek için ciddi çalışmalar yaptık. Birinci turda 90,35 seviyesine yükseldi İzmir'de katılım oranı. İkinci turda Türkiye genelinde 3,5 - 4 oranında katılım oranı düşmüştür. Aynı şekilde İzmir'de de...

İzmir, Kılıçdaroğlu'na sahip çıktı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde İzmir, Kemal Kılıçdaroğlu'na sahip çıkmıştır. Erdoğan'dan 1 milyon 20 bin fazla oy almıştır. Eğer seçim sadece İzmir'de olsaydı açık araydı seçim. Sonuçlara baktığımızda İzmir performansını gösteren Türkiye genelinde başka il. Hatta 11 Büyükşehir Belediyesi'nde, İstanbul'u saymazsak 9'unu toplasak İzmir kadar fark oluşturmuyor. İzmir'deki artı oya ulaşan başka şehir yok.

İzmir oyunu 2019 seçimlerine göre 6,9 artırmıştır. Her seçimin dinamiği farklı. Milletvekili olarak seçimde bir önceki seçimin hemen hemen aynısı sonuçlar, ciddi bir oy artışımız yok. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde düşüş var. Son çekilen Cumhurbaşkanı Adayları oldu, çekilmeyip Sayın Erdoğan'a destek olan oldu. Kiraz ve Kemalpaşa'da sadece Erdoğan'ın arkasında kaldık, 28 ilçede önde göğüsledik. Metropol ilçelerinin tamamı ve kırsaldaki ilçelerimiz oylarını yükseltmiştir. Oylarını yükselten ilçelerimize Kiraz ve Kemalpaşa da dahildir ama Erdoğan'ın gerisinde kalmıştır.

Kılıçdaroğlu'na muhalefet görmüyorum

Aslanoğlu seçime yönelik yapılan çalışmaların sunumu ardından, basın mensuplarıının sorularını yanıtladı.
Ben kurultayla ilgili bir şey görmüyorum, yönetim kurulunun değerlendirmesi var. Partinin yetkili organları karar almış. Genel başkana ya da başka bir muhalefet görmüyorum. Milletvekili listelerine PM tarafından karar verilmektedir. Liste dışı kalan arkadaşların zaman zaman söylemleri olabilir, saygı duymak lazım.

Kurultay, kongre takvimi gecikmiş, ertelenmiş bir süreçtir. Olağan olan da mahalle, ilçe, il ve büyük kurultayımız olacak. Öne alınan bir durum yok, normal süreç başladı. MYK üyeleri PM tarafından Genel Başkan tarafından belirlenir. Benim tavrım değişmez, İzmirlilerin, İzmir PM üyelerinin MYK'da daha aktif görev almalarını isterim. PM Üyesi olmayanların MYK'ya girmesi mümkün değil. Bu soruların tüzüğü bilmemekle alakalı olduğunu düşünüyorum.

En başarılı il İzmir'dir

81 ilin içinde en başarılı il İzmir'dir. Açık ara tüm Türkiye'nin en iyisidir İzmir. İlçe bazlı değerlendirme toplantılarımız sürecek. Ben seçimden önce vekil listelerine ilişkin görüşlerimi Genel Başkana ilettim. İsim belirtmeden. Ben de sizler gibi PM toplantısı sonrası listeleri öğrendim.