Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı’nın ve 196 kurultay delegesinin belirlendiği yarışı Özgür Çelik kazandı. Saat 08.00 itibarıyla başlayan 38. Olağan İstanbul İl Kongresi son buldu. CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirlendiği yarış saat 01.40 itibarıyla sona erdi. Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat arasında arasında saat 08.00'de başlayan başkanlık yarışını 342 oyla kazanan Özgür Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni İstanbul İl Başkanı oldu. 600'den fazla il delegesinin oy kullandığı seçimde Cemal Canpolat ise 310 oy aldı.

Mutlaka kazanacağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul İl Kongresi’nde aday olan Özgür Çelik, delegelere seslendi. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Çelik, sözlerinin sonunda Türkan Saylan için yazılan şiiri okuyarak “Bu düzeni değiştireceğiz, mutlaka kazanacağız” dedi.

Çelik'in konuşmasının satır başları şöyle:

"Seçim sonrası yaptığım tüm ziyaretlerde, konuştuğum her yaş ve kesimden insanımızda gördüm ki toplumda bir umut yorgunluğu oluşmuş. Bilinmelidir ki halkımız bu sonucu kabullenmedi. Partimize umut bağlayan milyonlarla özeleştiri vererek yeniden kucaklaşmamız gerektiğini biliyoruz. Bunun için asla mücadeleden vazgeçmeyecek ve çok çalışacağız.

Umudu yeniden yeşertecek enerjimiz var

 6 yıllık İlçe Başkanlığı deneyimim var. Partimin her kademesinde aldığım görevlerle tecrübelerim var. 5 seçim boyunca edindiğim sandık güvenliği deneyimim var. Partiyi makamdan değil sokaktan ve sahadan yönetme pratiğim var. Umudu yeniden yeşertecek enerjimiz ve gücümüz var.

Hedefimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesini yeniden kazanmak, en az 25 ilçede iktidar olmak, İstanbul’da meclis çoğunluğunu sağlayarak tüm engellemeleri ortadan kaldırmak.

Havuz medyasında hakkımda haber yaptırılmasına rağmen nezaketten asla taviz vermedim.  Üzülerek ifade ediyorum ki, “Özgür Çelik’in açıklarını bulma ekipleri” kuruldu. Ancak bir sonuca ulaşamadılar. Geçmişimle büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Babam ve annem burada. Bugüne kadar onların başını hiç öne eğdirmedim. Annemin, babamın ve hepinizin huzurunda söz veriyorum. Bu güzel ülkemiz için doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmadan var gücümle çalışmaya devam edeceğim.

Kavgamız yoldaşlarımızla değil çürümüş düzenle

Bizim kavgamız kendi yoldaşlarımızla değil, bu çürümüş düzenle. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hepimizin genel başkanı. Genel merkezimiz hepimizin evi. İlçe kongrelerinde olduğu gibi insanları genel başkan karşıtı ilan etmek çok yanlış oldu. Hepimizin genel başkanımıza sonsuz saygısı var. Genel Başkanımız çok büyük mücadelelerden geliyor. Partimizde çok büyük emeği var. Genel Başkanımız adalet yürüyüşünün öncüsü. Toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşmanın öncüsü. Genel Başkanımızı bu tartışmaların içine çekenleri sizlerin yüksek takdirlerine bırakıyorum.  30 yıl sonra kitaplarda Genel Başkanımızın yürüyüşü yazılacak."

Kongrede eski genel başkanlar olmak üzere CHP örgütüne teşekkür eden Çelik, Türkan Saylan için yazılan şiiri okudu ve konuşmasını “bu çürümüş düzeni değiştireceğiz, mutlaka kazanacağız” sözleriyle bitirdi.