İZ GAZETE- İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Ekrem İmamoğlu’nun desteklediği ve ‘Değişimcilerin Adayı’ olarak lanse edilen Özgür Çelik ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği öne sürülen Cemal Canpolat’ın başkanlık için yarıştığı il kongresinde kazanan Özgür Çelik oldu.

chp-istanbbbbbbbbbbul-il-kongresi-kurultaya-nasil-yansir

Kongreye katılan; önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Adayı Şahin Fırat ve CHP İzmir İl eski Başkanvekili Barış Erel kongreye dair izlenimlerini; İz Televizyonu’nda aktardı. İz Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal ile Kayıt programına konuk olan Fırat ve Erel, kongreye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Yüksek tansiyonluydu

CHP İstanbul İl Kongresi hakkındaki izlenimlerini aktaran CHP İzmir İl eski Başkanvekili Barış Erel, “Baştan sona yüksek tansiyonlu bir kongre izledik. Bunu kavga anlamında söylemiyorum ama zaman zaman gruplar arasında atışmalar oldu, protestolar oldu. Ama bunlar demokratik kongrelerin doğasında vardır. Duyarlı partililerimiz sayesinde nahoş olayların olmasının önüne geçildi, yalnızca birkaç nahoş olay oldu ama kongre salonunda kabul görmedi. İki aday da tansiyonu düşürmeye yönelik davrandı. Eski MYK üyeleri, eski il başkanları, eski Parti Meclisi üyeleri, eski ilçe başkanı, eski milletvekilleri tek tek söz aldılar. Söz verilme konusunda hakkaniyet ve denge vardı” diye konuştu. 

Ağır eleştiriler oldu

Kongrede yapılan ağır eleştirilerin altında yatan sebepler konusunda yorum yapan önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Adayı Şahin Fırat da şunları söyledi:

“Biz 14 Mayıs ve 28 Mayıs’tan sonra hata yaptık. Genel Başkanımız çok değerli, dürüst... 2019’daki başarısını gördük, genel seçimlerde de benzer başarıyı gösterdi. İstanbul Kongresi’nde ağır eleştiriler oldu, çünkü biz 28 Mayıs’tan sonra özeleştiri yapmadık, seçim analizini sağlıklı bir şekilde yapıp bu takvimi net bir şekilde veremedik. Bugün belediye başkanları ‘Genel başkan devam edecek mi etmeyecek mi’ diye tereddütlüler. Bunları rahatlatacak bir açıklama yapılmadı. Daha düne kadar kurultayın tarihi belirsizdi. Sayın Genel Başkan; ‘Tekrar aday olacağım’ diyebilirdi ya da ‘Kurultayımızı yerel seçimden sonra yapalım ben sonrasında genel başkanlığı bırakıyorum’ diyebilirdi. Muğlâklığı genel merkezin gidermesi gerekiyordu.”

Balon gibi patlıyor

Kongrelerin gergin geçmesine ilişkin konuşan Barış Erel, “İstanbul Kongresi’nde çok sert eleştiriler vardı. Ben o konuşmaların basına açık kongrelerden ziyade danışma kurullarında olmasını daha çok tercih ederim. Parti tüzüğümüze göre bizim 3 ayda bir il ve ilçe danışma kurulları toplanır, bu konular tartışılır. Ama 3 ayda bir il ve ilçe danışma kurulu yapan bir tane örgütümüz yok. Tartışmaktan, konuşmaktan, tespitten, analizden kaçtıkça bu balon gibi birikiyor ve buralarda patlıyor. Üyenin ve delegenin bu konulardaki serzenişlerini haklı buluyorum” açıklamalarında bulundu.

Delegeler ne yapacak?

CHP’li Erel, İstanbul’da seçilen delegelerin kurultayda blok olarak hareket edip etmeyeceği yönündeki soru üzerine ise şöyle konuştu:

“Ben, genel olarak hiçbir yapının 200 delegeyi kapıp bir adaya götüreceğine ihtimal vermiyorum. Oradaki delegeleri dinledim; ilde Özgür Çelik’i destekleyip Ankara’da Kemal Bey’i destekleyeceğini söyleyenler var ve bu önemsenmeyecek bir rakam değil. Ama diğer tarafta da ‘Ben burada İmamoğlu ile sıkıntı yaşıyorum burada Cemal Canpolat diyeceğim ama Ankara’da farklı bir şey söyleyebilirim’ diyen de var.”

Blok gibi gider ama...

Delegelerin kurultayda blok olarak hareket etme ihtimallerinin yüksek olmasının yanı sıra fireler de olabileceğini kaydeden CHP’li Şahin Fırat ise, “Blok listesinin olayı fire vermeden bir adaya götürmek... Ama yine de fireler olabilir, blok gibi gider olur ama kongrede farklı olabilir” dedi.

Değişimi söyleyen önemli

Değişim tartışmalarını değerlendiren CHP’li Erel, “Değişimi kimin söylediği çok önemli... Milletvekili sıralarını belirleyen arkadaşlarımız, önceki yerel seçim sıralarını belirleyen arkadaşlarımız, 3-4-5 dönem parti meclisinde görev yapanlar değişim sözünü edip bir de sadece genel başkan değişiminden söz edince parti kamuoyunda karşılık bulmuyor” diye konuştu.

Hemen sahaya çıkmalıyız

Yerel seçimlere az bir süre kaldığına ve partinin kurultay sürecinin hemen ardından yerel seçim çalışmalarına odaklanması gerektiğini vurgulayan CHP’li Fırat da şöyle konuştu:

“Seçimlere az süre kaldı, kurultayda ister genel başkan ister başka birisi olsun, hemen sonra alana çıkmamız lazım. Başta büyükşehirler olmak üzere yerel seçimi kazanmamız lazım.”