CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İGC Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, İGC Yönetim Kurulu Üyesi Adem Nakçı, 9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Macit Sefiloğlu’nu İGC Uluslararası Basın Merkezi’nde ziyaret etti.

Özgür basının çok önemli olduğunu söyleyen İrfan Önal, günümüzde kalemini satmayan gazetecilerin cezalandırıldığını, Süleyman Gençel’in en yakın örneklerden biri olduğunu ifade etti. Basının özgür olmasının toplumun özgür olması demek olduğunu vurgulayan Önal, gazetecilerin düşünceleri nedeniyle cezalandırıldığı bir dönemden en kısa sürede kurtulmayı dilediğini belirtti.

Göreve geldiğinde Bayraklı Belediyesi’nin imkanları doğrultusunda basın ile ilişkilerin kuvvetlendirileceğinin de altını çizen Önal, İGC’nin bağımsız ve özgür gazetecilik için verdiği mücadeleyi çok anlamlı bulunduğunu, dayanışma içerisinde olmaktan mutluluk duyacağını söyledi. CHP Adayı Önal, Bayraklı’da temel önceliğinin kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı kentler oluşturmak olacağını da belirtti.

Yaklaşan yerel seçimlerde İrfan Önal’a başarılar dileyen İGC Başkanı Dilek Gappi, özgür basının var olabilmesi için yerel yönetimlerin de sorumluluklarını yerine getirmesinin önemli olduğunu vurguladı. Gappi, özgür basının büyümesi için yerel yönetimlerle birlikte karşılıklı iş birliklerinin kıymetli olduğunu ifade etti.

Gappi, İGC olarak hiçbir partinin arka bahçesi olmadıklarını, Atatürk’ün ve Cumhuriyet değerlerinin ön bahçesi olduklarını da dile getirdi.

Editör: Tuğkan Üsküp