İzmir'in Çeşme ilçesi gerek denizi, gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi yapısı ile son yıllarda turizmin gözde ilçesi oldu.

Özellikle tatil zamanlarında nüfusu 1 milyona ulaşan Çeşme'nin yerli pazarları da ilgi görüyor.

Çeşme'de hangi gün nerede pazar kuruluyor? Gün gün Çeşme pazarlarını sizin için derledik...

Pazartesi günü Ildırı pazarı

Çeşme’nin tarihi mahallesi Ildırı, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, doğal ve organik ürünlerin satıldığı yerel pazarıyla da farklılığını ortaya koymaktadır. Ildırı Mahallesi girişinde Ildırılı üreticilerce açılan pazar tezgâhlarında, üreticilerin kendi ürettikleri ürünler ile reçel, tarhana, kesme ev makarnası, zeytinyağı gibi ürünler satılmaktadır. Pazartesi günleri kurulan pazarda köyde yetiştirilmiş ve dalından koparılıp tezgâha getirilmiş en taze meyve ve sebzeleri satın alabilirsiniz. Yerli üreticiler, kendi ürettikleri enginarları, pazar tezgâhlarında soyarak limonlu suyla cam kavanozlarda satışa sunmaktadırlar. Çeşme merkezde bulunan Ildırı dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkez ve Ildırı arası 17 km’dir.


Salı günü Dalyan Pazarı

Taze meyve, sebze, şarküteri ve tekstil ürünleri bulunan, küçük ve şirin olan köy pazarıdır. Salı günleri Dalyan mahallesinde kurulmaktadır. Çeşme merkezden minibüsler ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkezden uzaklığı 5.4 km’dir.

Çarşamba günü Çeşme Yerli Pazarı

Çeşme halkının yerli ürünlerini satışa koyduğu halk pazarıdır. Taze sebze ve meyve ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Çeşme merkezde Çarşamba günleri kurulmaktadır. Alaçatı ve Ilıca'dan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Perşembe günü Ilıca Pazarı

Perşembe günleri ılıca mahallesinde kurulmaktadır. Çevre halkın rahatlıkla gidebileceği konumdadır. Çeşme merkez ve Pazar arası 6,9 km’dir. Alaçatı merkezden ise 5,4 km’dir. Meyve, sebze ve çeşitli kıyafetler bulabileceğiniz halk pazarıdır. Minibüs ve aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cuma günü Çiftlik ve Ovacık Pazarı

Çiftlik Pazarı: Cuma günleri çiftlik mahallesinde kurulmaktadır. Taze meyve, sebze ve balık bulabileceğiniz yerli pazarıdır. Çeşme merkezden uzaklığı 4 km’dir. Çeşme marinadan minibüsler ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ovacık Pazarı: Cuma günü kurulmaktadır. Sadece Ovacık’ta yaşayan yerli halkın açtığı küçük bir yerli halk pazarıdır. Yaz mevsiminde yerli Ovacık kavunu yemek isterseniz mutlaka uğramalısınız. Çeşme marinadan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkezden uzaklığı 5 km’dir.

Cumartesi günü Alaçatı Pazarı

Türkiye’de Ege turizmi için önemli sayılan Alaçatı'da, yaşayan yerli halkın tamamen kendi mahsulü olan organik ürünler, diğer tüm tekstil ürünleri, ev eşyaları ve giyim gibi ihtiyaçlarınıza ulaşabileceğiniz Alaçatı Köy Pazarı Alaçatı'nın hemen girişinde her hafta Cumartesi günleri kurulmaktadır. Alaçatı civarındaki köylerden ve çevre ilçelerden gelen pazarcılar 1994 yılından beri kurulan bu pazardan geçimlerini sağlamaktadırlar. Alaçatı Köy Pazarı'nın tezgâhlarında radika, ısırgan otu, kuzukulağı, şevketi bostan, deniz börülcesi gibi taze otların yeşilleri ve diğer tüm renklerin albenisi ve tazeliği ile yerli pazarcının hoş sohbeti ile karşılaşabilirsiniz. Organik yumurtası, tavuğu, ekmeği ve diğer tüm sebze meyvesi sizi marketlere sokmayacak kadar organik, balığı taze bulabileceğiniz Alaçatı Köy Pazarında giysi, bahçe ürünleri, mutfak eşyaları tezgâhlarını da gezmeden çıkmayın. Hatta sadece pazarı gezmek için cumartesileri günübirlik gelen Yunan turistlerin yanı sıra hem yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Minibüs ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkez ve Alaçatı arası 3 km’dir.

Pazar günü Çeşme Pazarı

Çeşmenin en popüler ve en eski pazarlarındandır. Her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz taze meyve ve sebze çeşitlerinin oldukça fazla olduğu yerel halk pazarıdır. Aynı zamanda kıyafet bölümü de olan pazarda oldukça uygun fiyatlı ürünler de bulabilirsiniz. Yerli halkın da kendi ürettikleri yiyecek stantlarını da görebilirsiniz. Çeşme Pazarı merkezde Pazar günleri kurulmaktadır. Alaçatı ve Ilıca bölgesinden minibüsler ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Alaçatı’dan uzaklığı 3 km’dir.

Kaynak: Haber Merkezi