Akıllı telefonlar hayatımızın olmazsa olmazı durumuna geldi. Öyle ki artık tuvalete girerken bile cep telefonumuzu yanımıza alıyoruz. Tuvalette ya kitap okuyor, ya oyun oynuyor ya da cep telefonunda oyun oynuyoruz.

Ancak uzmanlar bu davranışın insan sağlığı için büyük tehlike yarattığı konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD’nin saygın üniversitelerinden Stanford ve Harvard üniversitelerinde görevli bilim insanları ve doktorlar, klozette telefona odaklanmış şekilde oturmanın ciddi rahatsızlıklar oluşturabileceğini duyurdu.

Uzmanlar, tuvalette uzun saatler kalınmasının çok ciddi riskler oluşturduğunu söyledi.

Dr. Saurabh Sethi, tuvalette telefona bakarak zaman geçirmenin çok kötü bir alışkanlık olduğunu söyledi. Sethi, “Büyük tuvaletinizi yaparken telefonunuza bakarak tuvalette uzun süre kalmak rektum ve anüsünüz üzerinde baskı ve ağrı yaratabilir. Bu da hemoroid (basur) ve makat çatlağı (anüs fissür) ve rektumun sarkmasına neden olur” dedi.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi ve Cleveland Clinic, makat çatlağı ve hemoroidin çok can yakıcı ve tehlikeli olduğu duyurulurken, Dr. Sethi ise, “En ciddisi rektumun sarkması. Yetişkinlerde bunu iyileştirmek için ameliyat gerekebilir” dedi.

Dr. Sethi, tablet ve telefonlarıyla tuvalette zaman geçirenlerin bir diğer yarattığı sağlık sorununun ise bu cihazlar üzerinde bakteri üremesi olduğunu söyledi. Sethi, “Bu cihazlar bakterilerin oluşması için ideal bir ortam. Ortalama bir akıllı telefon, umumi tuvaletten daha pis olabiliyor” ifadesini kullandı.