ALF Araştırma şirketi, geçtiğimiz hafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakı’ndan ayrılması ve masaya geri dönmesinden sonra yaptığı ilk seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın 6-7 Mart tarihinde 26 ilde yapıldığı belirtildi.

Ankete katılanlara ilk olarak “İki adaylı bir seçimde, hangi adaya oy verirsiniz?” sorusu soruldu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı karşıya geldiği ankette Millet İttifakı’nın yüzünü güldürecek sonuç çıktı.

CASCIASC

Kılıçdaroğlu fark attı

Katılımcıların yüzde 55,1’i Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 44,9 oldu.

ACSICUASCASC

“Bu pazar milletvekili seçimi olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar kararsızlar da dağıtıldıktan sonra şu şekilde:

CHP: Yüzde 31,8

AKP: Yüzde 31

HDP: Yüzde 11,3

İYİ Parti: Yüzde 8,9

MHP: Yüzde 6,5

Memleket Partisi: Yüzde 2,2

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,9

Zafer Partisi: Yüzde 1,6

DEVA Partisi: Yüzde 1,5

Gelecek Partisi: Yüzde 1,3

Diğer partiler: Yüzde 2

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda araştırma sonuçlarını değerlendiren ALF Araştırma Genel Müdürü Ali Süslü, “Çok farklı bir tablo olacağını öngörmüştük. İyi Parti son yaşanılan olaylardan sonra oy kaybı yaşadı. Ak Parti oylarını arttırmış olsa da CHP, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile birlikte oylarını en fazla arttıran parti oldu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında yaklaşık 10 puan önde” dedi.

“Partiler son yaşanılan olaylardan ders çıkaracaktır” diyen Süslü, “Millet İttifakı oyu şubat ayına göre azaldı. Cumhur İttifakı’nda ise artış görülmektedir. Millet İttifakı rehavete kapılmadan hareket etmesi durumunda hem Meclis üstünlüğünü hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacaktır” ifadelerini kullandı.