Gazze’ye günlerdir düzenlediği ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan saldırılar nedeniyle tepkilerin hedefinde olan İsrail, Birleşmiş Milletler’de de (BM) kriz çıkardı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yaptığı açıklamada Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısının durup dururken gerçekleşmediğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi’nin New York’taki toplantısında konuşan Guterres, Hamas’ın saldırısının birden bire gerçekleşmediğini, “Filistin halkının 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kaldığını” belirtti.

Guterres şunları söyledi: “Filistin halkı, topraklarının kademeli olarak yerleşimcilere geçtiğine tanık oldu ve şiddete maruz kaldı. Ekonomileri boğuldu. İnsanlar yerinden edildi ve evleri yıkıldı. İçinde bulundukları kötü duruma siyasi bir çözüm bulma umutları yok oluyor. Ancak Filistin halkının şikayetleri, Hamas’ın korkunç saldırılarını temize çıkaramaz ve bu korkunç saldırılar da Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasına gerekçe olamaz.”

Görüşmeyi iptal ettiler

Bu sözlere çok sert tepki gösteren İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, Guterres’in istifasını istedi.

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşım yapan Erdan, İsrail’in uluslararası hukuka göre hareket ettiğini öne sürerek “BM ve bölgemizde konumlu BM yetkilileriyle ilişkilerimizi gözden geçireceğiz” diye konuştu.

Guterres’in ifadelerini “teröre destek vermek” olarak değerlendiren Erdan, İsrail’deki BM yetkililerinin de tarafsız davranmadığını iddia etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ise, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurarak “7 Ekim’den sonra dengeli bir yaklaşıma yer kalmadığını ve Hamas’ın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söyledi. 

Kaynak: AJANSLAR