Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı ve BASK Konfederasyonu genel sekreteri Ahmet Doğruyol, emekli ve memur maaşları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Maaşlara yansıtılan enflasyon farkının zam olmadığının altını çizen Doğruyol, "Zam yapıyoruz diyerek, memurla emekliyle alay etmeyin. Yaptığınız sadece ve sadece reel olmayan enflasyon oranlarına karşı alım gücünü kısmen korumaya çalışmaktır. Verdiğinizi ifade ettiğiniz zamla memur  ve emekli fakirleşmeye devam etmektedir." dedi.

Enflasyon oranında verildiği ifade edilen zam memur ve emeklinin maaşını enflasyon karşısında koruma çabasından ibaret olduğuna dikkat çeken Doğruyol, "Kaldı ki enflasyon oranında verildiği ifade edilen zam vatandaş gözünde de inandırıcılığını yitirmiş olan TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında yapılmaktadır. Yapılan zam reel enflasyon üzerinden yapılmadığı için bırakın alım gücünü artırmayı memuru fakirleştirmeye devam etmektedir. Memur, emekli işçi gibi sabit ücretlilerin enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde maaşlarının her ay enflasyon oranında artırılarak hesaplanması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol'un açıklamasının tamamında şu ifadeler kullanıldı:

"Enflasyon farkı zam değildir.

Zam yapıyoruz diyerek, memurla emekliyle alay etmeyin.

Yaptığınız sadece ve sadece reel olmayan enflasyon oranlarına karşı alım gücünü kısmen korumaya çalışmaktır.
Verdiğinizi ifade ettiğiniz zamla memur  ve emekli fakirleşmeye devam etmektedir . 

Enflasyon oranında verildiği ifade edilen zam memur ve emeklinin maaşını enflasyon karşısında korumama çabasından ibarettir.. Kaldı ki enflasyon oranında verildiği ifade edilen zam vatandaş gözünde de inandırıcılığını yitirmiş olan TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında yapılmaktadır. 

Yapılan zam reel enflasyon üzerinden yapılmadığı için bırakın alım gücünü artırmayı memuru fakirleştirmeye devam etmektedir. Memur, emekli işçi gibi sabit ücretlilerin enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde maaşlarının her ay enflasyon oranında artırılarak hesaplanması gerekmektedir. 

TÜRK İŞ’in 2024 Haziran ayı araştırmasına göre,

Açlık sınırının 18,969 TL, yoksulluk sınırının 61,788 TL olduğu ülkemizde, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 24.614,20 TL’ye yükselmiştir.

Asgari ücretin 17 bin TL, ortalama emekli sandığı aylığının 15 bin TL, BAĞKUR-SSK emekli aylığının 10 bin TL ve ortalama memur maaşının 34 bin TL olduğu günümüzde sabit gelirliler için yaşam koşulları oldukça zorlaşmıştır. 
Ortalama memur maaşı YOKSULLUK SINIRI’nın neredeyse yarısına gelmiştir. Bu yaşanan ekonomik çıkmazın sebebi, sabit gelirlilerin artışlarının her daim enflasyon altında kaldığı ve enflasyon altında artışlara imza atıldığı için bu duruma gelinmiştir. 2024 enflasyon beklentisi bile %33 iken, (güncellenerek %38'e yükseldi) göz göre göre memur ve emeklilerine %15+%10 artış verilmiş ve enflasyon altında kalmaya devam edin denilmiştir.

Yetkili sendika olarak masaya oturan sözde sendikalar yıllardır 5 kuruş zam almamışlar, yaptıkları toplu sözleşmelerin hemen hepsinde imzaladıkları zam oranları enflasyonun altında kalmış maaşlar ve enflasyon oranına yükseltilmiştir. Yani bu güne dek yapılan toplu sözleşmeler zaman kaybıdır. Oynanan tiyatrodan ibarettir. Memur ve emeklilerimiz siz o masaya otursanız da oturmasanızda zaten enflasyon oranında zam alacaklardır. 

Zam alım gücünün artırılması demektir. Bu gün memura %100 zam yapsanız bile 2003 yılındaki alım gücüne ulaşamıyorsunuz. Altın ve dövize karşı değer kaybı devam ediyor. Mevcut hükümetin hesaplarına göre bile olsa temmuz ayında memura yapılacak zam, enflasyon artı %10 olmalıydı.

Bu zammın oranı da yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamı olan 24,73 artı toplu sözleşme gereği %10= %34.73 olarak belirlenmeliydi. Ekonomik sıkıntıların faturasını maalesef her zaman sabit ücretliler ödemektedir. Emeklilere verilen zam oranları ve kök maaş karmaşasıyla emeklilerimiz de maalesef ekonomik çıkmaza itilmişlerdir. İşçi memur ve emeklilerimiz en kötü dönemlerinden birini yaşamaktadırlar. Emeklilerimizin maaş artışlarındaki %5 lik farkında acilen giderilmesi  gerekmektedir."

Kaynak: Haber merkezi