Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, Osmanlı'dan günümüze uzanan "Zimem (Veresiye) Defteri" geleneğini sürdürüyor. Bu uygulama kapsamında üyeler, ihtiyaç sahibi ailelerin yaşadığı mahallelere giderek, bakkaldaki borçlarını ödeyemeyen vatandaşların veresiye borçlarını kapattı.

Osmanlı geleneğini yaşatmaya devam ediyoruz

Başkan Gökhan Temur üyelerimizin katkıları ile ihtiyaç sahibi insanlara bu şekilde bir nebze de olsa yardımcı olmak istediklerini belirterek, "Osmanlı'dan gelen Zimem Defteri geleneğini yıllardır yaşatıyoruz. Bakkallarda ödeme güçlüğü çekenlerin borçlarını ödeyerek katkı sağlıyoruz.

Yardımlaşmanın zarif usulü

Zimem Defteri, bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulü Zimem Defterini bizler de İzmir’de yaşatıyoruz.

MÜSİAD İzmir Şubesi olarak ecdadımızın ortaya koyduğu merhameti, hayırseverliği yaşatmak boynumuzun borcudur. Kardeşinin derdiyle dertlenmeyi görev bilen, bu mana ve ruhla çalışan bir aileyiz. Bu yardımlaşma ruhunun yaşatılması, geleceğe ümidimizi güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.

Editör: Tuğkan Üsküp