Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- Bayraklı Belediyesi’nde işçi çıkarma krizi büyüyor. Türkiye’de 31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerde Bayraklı Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) İrfan Önal’ın 84 işçiyi işten çıkarmasının yankıları sürüyor. Başkan Önal, maaşların ödenemeyeceği gerekçesiyle işçi çıkardıklarını savunurken Bayraklı Belediyesi’nde örgütlü Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası 6 No’lu Şubesi’nden tepki gecikmedi. Başkan Önal ile uzlaşıya varılamaması üzerine sendika, yarın iş bırakma eylemi ve basın açıklaması yapacağını duyurdu. Yaşanan gelişmeler hakkında Belediye Başkanı Önal ve Genel İş 6 No’lu Şube Başkanı Değer Yıldız, İz Gazete’ye konuştu. 

Maaş ödemeyelim mi?

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı İrfan Önal, “Son 2 ayda yoğun alımlar yapılmış. Arkadaşlarımız, belediyenin mevcut durumda personel maaşını ödeyemez hale geleceğini aktardı. Zaten deneme süresi var. Bu sebeple böyle bir karar aldık. Bunun yanı sıra kısmi zamanlı, saat ücretli çalışanlarımız var, hepsi kadroya geçirilmiş. Şu an ihtiyaç var mı yok mu bilmiyoruz. Uzun yıllara dayanan kısmi süreli çalışanlar ile ilgili hem ihtiyaç hem de belediyenin mali durumu disipline edildikten sonra o arkadaşlara yardımcı olacağımızı zaten söyledik. Bunu daha önceden de söyledik. Bizim öncelikli görevimiz çalışan maaşlarını ödemek. Sendikanın kararına saygı duyuyorum. Durumu kendilerine de anlattım. Aksi halde işçi maaşlarını ödeyemeyeceğiz, bunu mu yapalım?” diye konuştu. 

Kendi istediklerini alacak

İşçi çıkardığı için Başkan Önal’a tepki gösteren Genel İş 6 No’lu Şube Başkanı Değer Yıldız ise, “Sadece son 2 ay değil yıllardır çalışan arkadaşlarımızın da çıkışı söz konusu… Buradaki amaç işçileri çıkartıp onların yerine kendi istedikleri işçileri alıp kadroyu öyle doldurmak. Dertleri sendika ile işçiyi karşı karşıya getirmek. Buradaki sebep maaş ödeme değil. Biz eylem kararı aldık, yarın iş bırakacağız. Bu karardan dönülmedikçe eylemlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Başkan Önal'dan açıklama

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Önal açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bayraklı Belediyesi halkın belediyesidir!

Bize düşen görev, halkın parasını halka hizmet olarak en iyi şekilde geri götürmektir! 31 Mart yerel seçimlerinde rakibimizin her evden özgeçmiş topladığı bir süreçte ben seçimi kaybetme pahasına bir kişiye bile işe alacağıma dair söz vermedim. Halkçı ve sosyal belediyecilik anlayışıyla Bayraklı’nın parasını Bayraklılı vatandaşlarımız için kullanacağıma dair söz verdim.

29 Ocak’tan itibaren adaylığımın partimizin üst yönetim organı PM’de onaylanmasının ardından belediyeye işe alım süreçlerinin devam ettiğini tespit ettik. 4 Nisan günü mazbatayı alarak göreve başladığımız bu süreçte de gördük ki; belediyeye yeni personel alımı yapılmış.

Her geçen gün ağırlaşan ekonomik koşullarda, belediyelerin gelir-gider dengesinin de bozulduğu bir ortamda çalışan maaşlarının dahi zamanında ve tam olarak ödenmesi mümkün gözükmüyordu. Tablo bu haldeyken mevcut işçi sayısına ilave olarak yeni personellerin işe alınması tüm bütçeyi maaş ödemesine ayırma gerekliliği doğuracaktı... Ya maaşları ödeyemeyen bir belediyeyi tercih edecektik ya da
emekçisinin parasını zamanında ve tam ödeyen bir belediyeyi tercih edecektik... Gelinen noktada iş akdi sona eren öğretmenlerin bir kısmı saat ücretli olarak yıllık ihale kapsamında işe alınarak görevlerine devam ediyorlardı. Bu kapsamda görev yapan öğretmenlerin son haftalarda kadroya geçirildiğini tespit ettik. Mali disiplini sağlamak için aldığımız tasarruf tedbirleriyle de kadroya alınan işçilerin iş akitlerine son verdik. Biz sendika ile yaptığımız bugünkü görüşmede saat ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin aynı sistemle göreve devam etmelerini teklif ettik. Hatta mali disiplin sağlandıktan sonra acil ihtiyaçlı arkadaşların kadroya alımının yapılacağını da belirttik. Buna rağmen sendika temsilcileri teklifimizi kabul etmedi.

Bizim önceliğimiz uygulayacağımız tasarruf tedbirleriyle mali disiplini sağlamak ve hem Bayraklı Belediyesi personelinin maaşını zamanında ve eksiksiz ödemek, hem de Bayraklı’ya yakışan en güzel projeleri hızla hayata geçirmek olacaktır. Bizim tercihimiz her zaman bir kuruşun dahi hesabını vereceğimiz, şeffaf bir belediyecilikten yana olacak. Seçim çalışmaları esnasında da sıkça dile getirdiğim gibi ‘Ben tutamayacağım hiçbir sözü vermedim, vermeyeceğim!’ 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur!"

Editör: Tuğkan Üsküp