Basmane'de tarihi binada yangın çıktı.  Basmane’de cayır cayır tarihi evin,  Hatuniye Meydanı’nda Atatürk ve Latife Hanım’ın nikahını kıyan Rahmettullah Efendi'nin evi olduğu ifade ediliyor.

 Binanın içerisinde bulunan ahşap dekorasyonlardan dolayı alevler hızla yayılırken, itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla yangının diğer yapılara sıçramasının önü kesildi.

Yangın saat 22.00 sıralarında Tarihi Basmane semti Akıncı Mahallesi 943 sokakta bulunan tarihi bir binada çıktı. Edinilen bilgiye göre içerisinde evsiz bir kadının bulunduğu binadan alev ve dumanların çıktığını gören çevre sakinleri durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi ve ihbar üzerine olay yerine kısa sürede itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

İtfaiye, alevlere müdahale ettiği esnada bina içerisinde bulunan kadın dışarı çıkartıldı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirlenen kadın ayakta tedavi oldu. Sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından kadın, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

2 saatlik zorlu mücadele

Bina içerisindeki ahşap dekorasyonlardan dolayı alevler kısa sürede hızla yayılırken, meydana gelen patlamalar paniğe yol açtı. İtfaiye ekiplerinin yoğun mücadelesi sonucu yangın, 2 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındı.  


Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yangının çıkış sebebini belirlemek için de yürütülen çalışma sürüyor.

Bir tarih yok oldu! Rahmetullah Efendi kimdir?

Tarihi yapının sahibi, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet Zeybek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kültür envanterinde konağın Cumhuriyet'in Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Latife Hanım'ın nikahını kıyan dönemin İzmir Müftüsü Mehmet Rahmetullah Çelebioğlu'na (Rahmetullah Efendi) ait olduğunun kayıtlı olduğunu ifade etti.

İzmir'de 1872'de doğan Çelebioğlu'nun 1919'dan vefat ettiği 28 Ağustos 1944'e kadar İzmir Müftüsü olarak görev yaptığını aktaran Zeybek, ölümü sonrası metruk duruma gelen binayı satın aldıktan sonra restorasyonunu 5 yıl önce tamamladıklarını ifade etti.

Binanın 130 metrekare olduğunu, arkasında da 800 metrekarelik bir bölüm olduğunu aktaran Zeybek, "Yaklaşık 5 sene önce Anıtlar Kurulu'nun kontrolünde restorasyonunu yaptık. Arkasındaki alanın otopark olarak kullanımı nedeniyle 2022'de mühürlendi. Yandığı için üzgünüm. Bir tarih yok oldu." dedi.

Kaynak: İHA/AA