Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği Genel Başkanı Ümit Kartal #İzmirBasınKampı’nın sonuç deklerasyonunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile paylaştı.

Soyer, ikincisinin düzenlenmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak destek olacaklarını ifade ederken, çalışmaların şimdiden başlaması gerektiğini söyledi.

BAMAD Genel Başkanı Kartal, kampın belgesel ve kitabının çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaşırken Soyer’e ayrıca kamp tişörtünden hediye etti.

BAMAD nedir?

BAMAD, iletişim alanındaki hak odaklı çalışmaları destekler, bu yaklaşımla araştırmalar yapar, projeler geliştirir ve sektör bileşenlerine katkı sağlar. BAMAD, halkın haber alma hakkının sınırlarını genişletmek, medya alanındaki çeşitliliği savunmak ve alternatif iletişim kanallarını desteklemek için çalışma yürütür. Teknolojik gelişmelerin medyada etkin biçimde kullanılmasına destek verir. Her türlü baskı, sansür ve haksızlığa karşı gazetecilerin yanında durur, gazetecilerin özgürlük mücadelesini destekler.

BAMAD'ın misyonu


-Medya alanında profesyonelliği ve iyi gazeteciliği desteklemek.
-Basın özgürlüğü önündeki engelleri tespit ederek, yaratıcı yöntemlerle özgürlük alanını genişletecek adımlar atmak.
-Medyanın, özellikle de yerel medyada çalışan gazetecilerin dijital çağa ayak uydurmasına ve yeni teknolojik gelişmelere adapte olmasına yardımcı olmak.
-Sivil toplumun farklı alanlarında medya okur yazarlığını geliştirmek ve habercilik süreçleri hakkında farkındalık sağlamak.
-Yerel medyanın ulusal ve uluslararası kaynaklara erişerek, kapasitesini artırmasına destek vermek.
-Ulusal ve uluslararası düzeyde medya kuruluşlarının kendi arasında ve sivil toplum örgütleriyle ilişkisini geliştirmek adına dayanışma ve iletişim ağları kurulması için çalışmak.
-Yeni medya organları ile geleneksel medya organlarının ortaklaşan ve farklılaşan sorunlarını izlemek, birlikte dayanışma ağları kurulmasına ön ayak olmak.
-Medyada etik ve mesleki standartların saptanması için çalışma yürütmek, mesleki gelişim için kurs, eğitim, konferans gibi etkinlikler düzenlemek.