Basın Konseyi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 85'inci yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 85’inci yıldönümünde saygı ve büyük özlemle anıyoruz.

Türk ulusu Ulu Önder Atatürk’ün “Benim en büyük eserimdir” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni bir asırdır dimdik ayakta tutmayı başardı. Karşı devrimcilere ve devleti yöneten zihniyetin aymazlığına rağmen, işyerlerini bayraklarla donatan; meydanları, caddeleri tıklım tıklım dolduran; Anıtkabir’de ziyaretçi rekoru kıran Türk ulusu, 100. Yıla yaraşır coşkulu kutlamalarla Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha gösterdi.

Cumhuriyetimiz yeni bir yüzyılına girerken biliyoruz ki ülke ve toplum olarak ağır sorunlarımız var. Bu sorunların çözümünün ancak ve ancak Atatürk'ün gösterdiği aydınlık yoldan ayrılmadan, ilke ve devrimlerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sımsıkı sahip çıkmakla mümkün olacağının bilincindeyiz.

Atatürk’ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti’ni ikinci yüzyılında tam demokrasiyle taçlandırıp, sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha yineliyor, Ulu Önderimizi saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.