Ayvalık’ın Geleneksel Zeytin Hasat Festivali bu sene adına ‘Turizmi’ de ekleyerek, ‘Zeytinin dalında, Gastronomi ve turizm yolunda’ diyerek sektör temsilcilerini, üretici ve tüketicileri, 2 milyon 500 bin zeytin ağacı ile Türkiye Zeytin Haritasında dikkat çekici bir yeri olan Ayvalık’ta bir araya getiriyor. Ayvalık Ticaret Odası’nın 2005 yılında başlattığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi katılımıyla gelişen festival, 13-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Şenliğin bu yıl ki sloganı ‘Zeytinin dalında, Gastronomi ve turizm yolunda’

ayvalikta-festival-heyecani1

Hasat yürüyüşü ile başladı

Zeytin ve zeytinyağının insan yaşamındaki vazgeçilmez yerini, daha etkin biçimde hatırlatmak ve tarih, mimari, doğa ve lezzet diyarı olan Ayvalık’a dikkat çekmek için her yıl zeytin hasat dönemi başlarken düzenlenen şenlik, 13 Ekim Cuma günü saat 10.00’da, Sabuncugil Yağ Fabrikası avlusundan Cumhuriyet Meydanına yapılan ‘hasat yürüyüşü’ ile başladı. İlçe Protokolü, zeytin üreticileri, firma ve marka temsilcileri ile vatandaşların katılımıyla Belediye Bandosu eşliğinde yapılan yürüyüş, halk oyunları ekibi ve yerel kıyafetleri ile zeytin emekçilerinin de katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu.

Güzel Sanatlar Lisesi'nden mini konser

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından belediye bandosu sunumu, halk oyunları gösterileri yapıldı. Güzel Sanatlar Lisesi Zeytin Çekirdekleri korosu mini konser verdi.

aliucar

Gazete Ayvalık'tan Nilgün Kaya'nın aktardığına göre, Hasat Etkinliği açılış töreninde konuşan Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uçar, “Zeytinli tarihi çok eskilere uzanan, hem özel tip zeytin ağacı varlığı, hem de ürünlerinin kalite ve lezzetiyle tanınan Ayvalık, Türkiye ve dünyada hala bu açıdan gözde olmayı sürdürürken yeni bir hasat döneminde de geleneksel hale gelen, Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat ve Turizm Festivali ile zeytin dolu günler yaşıyor. Bu bereketli günlerde, on binlerce üreticimize güç vermek için davetimize katılma nezaketi gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Sadece Ayvalık’ın değil, Türkiye’nin en önemli, en değerli ve sağlıklı gıda maddesinin üreticileri olmaktan ne kadar gurur duysak azdır. ‘Coğrafi İşaret’ sahibi Ayvalık, Zeytinin izinde ilk kez 6 Aralık 1970 yılında hasat etkinliğini yapmış ve uzun bir aradan sonra 2005 yılında Ayvalık Ticaret Odası tarafından bu etkinlik tekrar canlandırılmıştır. Bu yıl daha güçlü, ulusalda ve uluslararası alanda daha ses getirici bir etkinlik olması amacıyla, ‘marka tescilini’ de yaptığımız hasat festivalimizi, zeytin ağacı gibi ölümsüz olması dileğiyle Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz, Ayvalık Belediyemiz, Balıkesir Ticaret Borsamız, Kurum Kuruluş ve Sponsor firmalarımızın katılımıyla 18. kez düzenliyoruz.

Aynı hedef için, gayretle

Bu yıl Ayvalık üç önemli kutlamayı birlikte gerçekleştiriyor. Cumhuriyetimiz’in 100’ncü yılıyla birlikte, yine Ayvalık Ticaret Odamızın 100. Yılını da aynı anda kutluyoruz. Cumhuriyetimiz ve onun temel değerlerine yakışır bir organizasyonla, bir asırlık Türkiye’nin gelişim ve kalkınma sürecine tanıklık eden, Ayvalık’ın birikimini bir hafta boyunca sergilemenin, konuklarımızla buluşturmanın kıvancını yaşıyoruz. Mensubu olmaktan, çalışmaktan gurur duyduğum ve halen başkanlığını yaptığım Ayvalık Ticaret Odası, şehrimizin bir asırlık mazisinde çok önemli ilklere imza atmıştır. Ayvalık’ın gelişmesine, büyümesine meslek ahlakı, disiplin ve dayanışma kabiliyetini geliştirme hedefiyle hizmet veren Ayvalık Ticaret Odası 100. kuruluş yıldönümünde aynı hedef için gayretle çalışmaya devam edecektir.

ayvalikta-festival-heyecani (1)

Herkesin baş tacıdır

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık zeytinyağı, bu topraklar için toplumumuzla bağdaşan çok önemli bir kültürel değeri ifade ettiği ve barındırdığı için sıvı altın diye tanımlanıyor; çünkü altın kadar değerli zeytinimiz ve zeytinyağımız. Ayvalık’ın zeytini ve zeytinyağı bu topraklarda yaşayan herkesin baş tacıdır. O nedenle; zeytin ve zeytinyağı bu topraklarda kuşaklar boyu, yüzlerce yıl yaşasın ki çocuklarımıza, torunlarımıza güzel bir gelecek miras bırakalım. Kutsal ağaç, mitolojide ölmez ağaç ve kültürlerarasında da bir sembol bir birleştirici köprü olarak zeytin ağacı binlerce yıldır mutfağımızda, soframızda. Bazen yemekte bazen de ilaç olarak hastalıklarımıza çare olan eşi benzeri olmayan bir nimet. Ayvalık’ta bir yaşam kültürü, bir emek bir alın teri, kentin olmazsa olmazıdır. Kuzey Ege’ye, bu bölgenin dağına taşına, köyüne huzurlu, keyifli bir atmosfer getiren, barışın habercisi zeytin. Kuzey Ege’nin zeytinle olan ilişkisi bir başkadır. Çünkü Ege’de zeytin, zeytinyağı ve yan ürünleri hem bir geçim kaynağı hem de bir yaşam biçimi olmuştur. Zeytinle geçimini sağlayanların yaşamı kentimizde asırlık zeytin ağaçlarının toprağa uzanan gölgelerinde filizlenip, ilkbahar ile birlikte çiçeğe dönüşen koşuşturmayla başlar" dedi.

ayvalikta-festival-heyecani2

Hedefimiz kaliteyi daha da yukarı çekmek

"Topraklarımızda iki milyondan fazla ağacı barındırıyoruz" diye konuşan Ergin, "Neredeyse Ayvalık’ın dörtte ikisini zeytin ağaçları kaplıyor. Gerçek tadını da coğrafi işaretle kanıtlayan Ayvalık zeytinyağının lezzeti, zeytinlerin elle toplandığında kalitesi bir kat daha artar; lezzetine lezzet katar. Çuvallar dolusu zeytinlerin bir bölümü çekiçle ezilir bir bölümü çizilir, selelere basılır. Bir bölümü de zaman kaybetmeksizin zeytinyağına dönüşmek üzere fabrikalara gönderilir. Dalından fabrikaya kadar uzanan yolculuğun sonunda; zeytin, bir uçtan binlerce tanecik olarak girdiği makinelerin diğer ucundan altın sarısı zeytinyağı olarak akmaya başlar çelik tanklara. Ayvalık markasıyla, coğrafi işaretiyle, keyifli huzur dolu bir maceradır Ayvalık’ta zeytinin adı. Hedefimiz, Ayvalık markasının dünyaca ünlü kalitesini koruyup, kaliteyi daha da yukarılara çekmek. Adalarımız, tabiat parkımız, mezelerimiz, balığımız, otlarımız , sabunumuz, zeytinimiz, zeytinyağımız ve turizmimiz, tarihi yapılarımız, tarihi kent sokaklarımız hepsi bir arada. Ayvalık adı ülke sınırlarını da aşan bir marka oldu. UNESCO’nun kalıcı listesinde yer almak için emin adımlarla yürüyoruz. UNESCO’ya zeytin, zeytinin işlendiği fabrikalar ve zeytinin yaşama bıraktığı izler nedeniyle endüstriyel mirastan giriyoruz ki bu da ne kadar tarihle iç içe zeytinle yaşadığımızı gösteriyor. Kentimizin turizm pastasından daha büyük pay alması için tüm gücümüzle katkı veriyoruz. Destek verirken, maddi olanaklarımızı sonuna kadar zorluyoruz” açıklamasında bulundu.

ayvalikata-festival-heyecani

Sergi açılışı yapılacak

Festivalin ilk günü Ayvalık Ayazma’sında, Yasemin Bozkurt, Ali Güngör ve Zeki Kobak’ın katkılarıyla ‘Ayvalık Kapıları’ başlıklı sergi açılışı yapılacak. Zeytin Galerisi ziyaret edilerek klasik yöntem zeytin sıkım etkinliği düzenlenecek