Batuhan KAYA/İz Gazete- CHP İzmir İl Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in geçtiğimiz aylarda duyurduğu ve 26 Mayıs’ta yapılacağı netleşen Büyük Emekli Mitingine dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Gaziemir Meydanı’nda gerçekleştirilmesi planlanan açıklama hava koşulları nedeniyle CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı’nda yapılırken, CHP Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık da açıklamaya katıldı. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu açıklamasında, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen AKP’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” diye konuştu.

Emekliye yoksulluk bile lüks

AKP’yi emekliye yoksulluğu bile lüks hale getirmesiyle eleştiren ve 2024 yılının “Türkiye Emeklileri Yılı” ilan edildiğini hatırlatan Aslanoğlu, “Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler” dedi.

Hans tatilde Hasan bulaşık yıkıyor

Avrupa’daki emekli maaşları ile Türkiye’deki emekli maaşlarını kıyaslayan ve “Alman emekli Hans tatil yaparken Türk emekli Hasan onun bulaşığını yıkıyor” diyen Aslanoğlu, “İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!” şeklinde konuştu.

Emekliler sosyal ölüme terk edilmiştir

Emeklilerin sosyal ölüme terk edildiğini ve temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Aslanoğlu, “Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

İzmir’den dev katılım

26 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşecek Büyük Emekli mitingine İzmir’den 241 otobüs kaldıracaklarını söyleyen Aslanoğlu şöyle konuştu:
“Tüm ilçelerimizden, aynı zamanda tüm emekli sendikalarını da davet ediyoruz. Gelmek isteyen vatandaşlarımız ilçe binalarımızda gelmek istediklerini bildiriyorlar ve hepsini not alıyoruz. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlarımızın hepsine götüreceğiz. Yaklaşık 241 otobüs hedefimiz var, bu da yaklaşık 10 bin kişi ediyor. Bunun haricinde uçak ve şahsi araçlarıyla da gidecek olanlar var.”

Muhabir: Batuhan KAYA