Siyasi adap gereği siyasi partilerin il kongrelerinde kendi belediye başkanlarına üst kurul delegesi olarak yer vermesi gerekirken, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu Türkiye'nin en büyük 8 ilindeki İYİ Partili tek Belediye Başkanı olan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’a listesinde yer vermemişti.

Bunun üzerine İYİ Parti’nin başarılı Belediye Başkanları arasında yer alan ve Genel Merkez tarafından takdir edilen Başkan Duran’a Ankara’dan yanıt gecikmedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatı ile Ankara’da yapılan İl Başkanlığı seçiminde Başkan  Duran üst kurul delegesi olarak listede yerini aldı.

İYİ Parti’de eksen kayması Makale: İYİ Parti’de eksen kayması

Bugün Ankara’da yapılan İl Başkanlığı Kurultayında Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran Üst Kurul Delegesi seçildi. Böylelikle Genel Merkez Belediye Başkanına sahip çıkmış oldu. Genel Merkezin yaptığı hamle sonrası kulislerde; “Çiçeği burnunda İl Başkanı Bezircilioğlu, Genel Merkez karşısında puan kaybetti” şeklinde yorumlandı. İl Başkanı Bezircilioğlu’nun bu hatayı telafi edip etmeyeceği ise şimdiden merak konusu oldu.

AKŞENER’İN TAKDİRİ İLE

Sosyal medya hesabından bu haberi duyuran Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran; “Kıymetli arkadaşlarım; Genel Başkanımız Sayın  Meral_Akşener  Hanımefendi'nin takdiri ile Başkentimiz Ankara’dan Üst Kurul Delegesi seçilmiş bulunmaktayım. Bu vesileyle Genel Başkanımız sayın Meral Akşener hanımefendiye teşekkürü bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

ÇIRAY'DAN 'HATA TELAFİ EDİLDİ MESAJI 

Öte yandan kongrede Sinan Bezircilioğlu'nu destekleyen İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray'ın partililere; "İzmir'deki tek ve değerli Belediye Başkanımız Atakan Bey'e istem dışı yapılan hata bugün Ankara'da gerçekleşen İl Kongremizde telafi edildi. Kendisi üst kurul delegesi oldu. Sayın genel Başkanımıza, Danışmanı Ömer Karakaş Bey'e ve kıymetli kardeşim Ankara İl Başkanı Sayın Faruk Köylüoğlu'na teşekkür ederiz" mesajı attığı öğrenildi.