Altının son günlerdeki yükselişi sebebiyle ivmenin nereye kadar yükseleceği araştırılıyor. Altında yeni ataklar beklenirken altın borcu olanlar ile yatırımcılar altın fiyatı inecek mi çıkacak mı merak ediyor? Peki bugünlerde altın almalı mı, satmalı mı?  Altında yaşanan düşüş yerini yükselişe bıraktı bu yükselişin aslında sebeplerinden biri de Orta Doğu'daki savaş maalesef. Altındaki düşüş İsrail - Filistin savaşıyla tekrar yükselişe geçti.

Para güvenli liman altına gitti

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, konu ile ilgili "Hafta sonu başlayan İsrail - Filistin savaşı ile birlikte altın fiyatlarında tekrar bir yükseliş görülür ama kısmi bir yükseliş görülür. Tam jeopolitik riskleri fiyatlamayan bir altın fiyatı var karşımızda" dedi.

Memiş, "Altın jeopolitik ortamlarda en güvenli limandır. Altın puslu havayı sever. Jeopolitik savaş risklerinde, ekonomik krizlerde en güvenli liman olarak görülür" diye konuştu. 

Ortadoğu'dan gelecek haberleri takip edin!

Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Memiş, "Savaş, ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlık sebebiyle yatırımcılar varlıklarını koruma amacıyla en güvenilir değer olarak altını görüyor. Bu talep artışı da altının değerini yükseltiyor. Şimdi altın fiyatlarını etkileyen faktörler jeopolitik riskler olduğu için gözümüz Orta Doğu'da ve oradan gelecek haber akışlarında. Bu süreç ne kadar devam edecek farklı ülkeler bu sürece dahil olacak mı? Yatırımcılar da ona göre pozisyon alacak" ifadelerini kullandı. 

Altın fiyatları 2 bin TL'yi görecek mi?

Memiş yatırımcıların bu süreci iyi değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Memiş, sözlerini şu şekilde tamamladı:  "Jeopolitik risklerin devam etmesi özellikle Orta Doğu'daki savaşın başlangıcı uzmanların aynı zamanda uyarısıyla devam ediyor. Altında yükseliş bekleniyor. Orta ve uzun vadede altın fiyatları gerçek bir ekonomik krizi fiyatlamaya başladığı zaman gerçek bir savaş riskini fiyatlamaya başladığı zaman ons tarafında 2 bin dolar seviyesinin üzerinde ataklar göreceğiz. Gram altın tarafında da 2 bin lira seviyesinin üzerinde ataklar göreceğiz. Bu süreç de çok uzak değil gibi duruyor. Gelişmeler onu gösteriyor. O yüzden elinde altın bulunduran yatırımcısının da satış için çok acele etmemesi gerekiyor."

.