Ons altın 2.152 doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. ABD Merkez Bankası Fed, geçtiğimiz yıl faizleri zirveye taşımıştı. Ancak Fed’in son toplantı tutanakları 2024 yılında faiz indirimlerinin olacağını teyit eder nitelikteydi. Uzmanlar yüksek faiz sevmeyen altın fiyatlarının 2024 yılında rekor kırmaya devam etmesini bekliyor.


Yurt içinde ise sakin de olsa yükselerek 30 TL’ye dayanan dolar/TL kuru ile altının ons fiyatından destek bulan gram altın, tarihi zirvelerini güncellemeyi ihmal etmiyor. 1 yılda yüzde 85’ten fazla değer kazanan altının gram fiyatı 2000 TL seviyesinde bir aşağı bir yukarı hareketli grafik çiziyor.

Hem dolar hem altın yükselecek!

Yılın ilk çeyreğinde 2200 lira seviyesi, yılın ortasında 2500- 2700 TL seviyesi, yılın zirvesi olarak da 3000 TL'yi görecek gibiyiz” diyen uzman isim şu uyarıyı yaptı:
“Bir yandan dolar ve ons yükselecek. Elinde altın bulunduranlar acil karar vermemeliler. Jeopolitik gelişmeler de altını yükseltiyor. Yıl içinde düğün planlayanlar bu rakamları bir alım fırsatı olarak görmeliler. Gram altın dip fiyatı 2000 TL olacak.”