Altın fiyatları, cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar yükseldi. Altının ons fiyatı dün sabahın erken saatlerinde 2.095 doların üzerini test etti. 2.089,70 dolardan kapanan ons altın 6 Ağustos 2020'de gördüğü 2.072 dolarlık zirve seviyesini geride bıraktı.
 Yurt içinde ise gram altın fiyatları hem ons altın hem de dolar kurundan destek buldu. Altının gram fiyatı 1927 TL sınırına kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini gördü. Haftalık performansa bakıldığında ise Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar gram altın satış fiyatı yüzde 2,10 artışla 1.897 liraya, Cumhuriyet altının satış fiyatı ise yüzde 2,19 kazançla 12.757 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 3.057 lira olan çeyrek altın satış fiyatı 3.127 liraya çıktı.

İşte dev bankalar ve kurumların 2024 altın fiyat tahminleri...

ANZ Bank, altının 2 bin doların üzerinde kalmasını ve yükseliş trendini sürdürmesini bekliyor. İşte ANZ Bank değerlendirmesi:
“Altın hem jeopolitik krizden hem de ABD dolarındaki son satışlardan faydalanıyor. Bu yıl büyük ölçüde cansız olan yatırım talebi güçleniyor. Beklenenden daha zayıf gelen ekonomik veriler Fed’in erken faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendiriyor. Enflasyondaki gerileme 2024 yılının ilk yarısında reel faizlerin yükselme riskini artırırken, yılın ilerleyen dönemlerindeki faiz indirimleri altın yatırım talebi için destekleyici olacaktır. Güçlü merkez bankası alımlarına stratejik yatırım talebinin de katılmasıyla altının gelecek yıl 2.000 doların üzerinde işlem görmesini bekliyoruz.”

 
Societe Generale: Altın için büyük ralli başladı

Societe Generale’deki emtia analistlerine göre altın fiyatları, 2024 yılının büyük bir bölümünde 2.200 dolar civarında kalacak.Büyük bir rallinin başlangıcının startının verildiğini belirten analistlerin yorumu şu şekilde: 
“Fed’in faiz artırımları muhtemelen zirveye ulaşırken, ABD faizlerindeki zirvenin diğer OECD ekonomilerine kıyasla daha yüksek ve muhtemelen daha erken olduğunu belirtmek gerekiyor. Başka bir deyişle, ABD faizleri diğer OECD ekonomilerindeki faizlerden daha fazla ve daha erken düşebilir. Bu da ileride olası bir dolar zayıflığına işaret ederek altın için bir rüzgar yaratabilir.”

Ortadoğu'daki gerilimler güvenli limana yöneltecek 

Dünya Bankası son Emtia Görünümü raporunda, "Altın fiyatlarının 2024'te artması bekleniyor" diyor. Ayrıca raporda, "Orta Doğu'daki çatışmanın tırmanması, güvenli liman varlıklarına olan talebin artması nedeniyle fiyatların keskin bir şekilde yükselmesine neden olabilir” ifadelerine de yer verildi.

Hatice Kolçak: 2023 yıl sonu alım fırsatı getirecek 

Altın ve Para Piyasaları Hatice Kolçak da, "Gram altın 1900 TL seviyesine yerleşme çabasında. Ancak bana göre bu seviye de kalıcı olmayacak. Yıl sonuna kadar gram altın 1900 TL'nin altına inecek. Bu da yatırımcılar için alım fırsatı olacak” diye konuştu.
Kolçak, ons altın fiyatlarının da 2000 dolar seviyesine yerleşmek için çaba harcadığını ancak kısa vadeli bant aralığının 1980-2080 dolar olduğunu söyledi. Kolçak, yıl sonuna kadar ons altının tekrar 2000 doların altına gerileyeceğini tahmin etti. Kolçak, "Fakat bunu söylemek için çok erken görüyorum. Ama 2040’ı kırıp; 2070 ve 2100 dolar seviyesinde bir atak ons altında da görebiliriz." ifadelerini kullandı.