Muğla’nın Milas ilçesinde İkizköy’de YK Enerji tarafından işletilen maden sahasındaki patlatmalar sürüyor. Patlatmanın kontrolsüz olduğunu öne süren İkizköylüler, çıkan toz ve dumandan rahatsız olduklarını dile getirdi.

İkizköy Mahallesi’nde bulunan Yeniköy- Kemerköy Termik Santrali'nin kömür sahasını genişletmek için ağaç kesimlerinin yapıldığı Akbelen Ormanı'nda kömür çıkarmak için patlatmalar yapılıyor. Dün 20’den fazla patlatmanın yapıldığını söyleyen köylüler, çıkan toz ve dumandan dolayı insan ve çevre sağlığının risk altında olduğunu dile getirdi.

Alandan video çeken bir vatandaş, "Bugün 17 Nisan 2024 Çarşamba şuan da yoğun bir toz kütlesinin bütün İkizköy'ü tamamen kapladığını, hatta bu toz kütlesinin yoğunluğundan dolayı çalışmaların bile yapılmadığını söyleyebilirim. Göz gözü görmüyor. Bu toz yoğunluğu, Akbelen şantiyesinde çıkan toz yoğunluğu. Bunu yaratan şirket kendisi bile çalışamıyor artık. Bu durumu maalesef buradaki insan sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir durum. Şu anda nefes alamıyoruz. Görüş mesafesi yaklaşık 1 kilometre yok. Tozdan dolayı görülemiyor" dedi.

İkizköylü bir vatandaş ise, "Her zaman böyle, sabahları biz dışarı çıkamıyoruz, evimizin önünde hapis kalıyoruz. Eşyalarımız, çamaşır sermek yok. Tozdan da rahatsızız" dedi.

Kaynak: ANKA