İzmir'in eski belediye başkanlarından biri de Ahmet Piriştina. Piriştina, İzmirliler arasında "efsane başkan" olarak bilinir. Peki Ahmet Piriştina kimdir? Ahmet Piriştina neden öldü?

Ahmet Piriştina kimdir?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, 8 Nisan 1952 yılında İzmir’de doğdu. Türkay Koleji mezunu olan Piriştina, 1994 seçimlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde DSP Grup Başkanı olarak meclis üyeliği yaptı. 1995 yılında DSP’den İzmir milletvekili seçildi.

Kamu İktisadi Teşekkülü Komisyonu’na daimi üyelik yaptı. TBMM Genel Kurul Salonu’nun yenilenmesi ile ilgili komisyonda başkanlık, Uğur Mumcu suikastının Araştırma Komitesi üyesi olarak görev yaptı. 1999 seçimlerinde DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Piriştina, daha sonra CHP’ye geçmiş ve 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Fransızca bilen Piriştina, evli ve iki çocuk babasıydı.

28 Mart 2004 seçiminde CHP’den Bornova Belediye Başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu Ahmet Piriştina’nın ölümü üzerine CHP İzmir teşkilatı tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi.

Ahmet Piriştina neden öldü?

Ahmet Piriştina 15 Haziran 2004 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

Kaynak: Haber Merkezi