Almanya'da bir bilimsel araştırma için 60 gün boyunca yatakta yatacak kişiler aranıyor. 2 ay boyunca yatarak para kazanma düşüncesi herkesi cezbederken bilimsel araştırmaya katılmak aslında yürek istiyor. Neden mi, işte ayrıntılar…. 


DW Türkçe'nin aktardığına göre, Alman Havacılık ve Uzay Merkezinin (DLR) yapacağı araştırma, Ay ya da Mars'a gelecekte yapılacak olası yolculuklara hazırlık amacı taşıyor. Köln kentinde yapılacak araştırmada, yerçekimsiz ortamda uzun süreli bir seyahatin insan vücudu üzerindeki baş dönmesi, koordinasyon bozuklukları gibi olumsuz etkileri mercek altına alınacak.

Gönüllülerin 60 gün boyunca üzerinde yatacağı yatak sıradan bir yatak değil. Baş tarafı 6 derece eğik. Yani deneklerin başı, ayaklarından daha düşük seviyede olacak.

Kemikleriniz ve kaslarınız zayıflayacak 

Araştırmanın yöneticisi Edwin Mulder, bu eğimde vücuttaki sıvıların uzaydaki astronotlarınkiyle neredeyse aynı şekilde yer değiştirdiğini belirtiyor ve ekliyor: "Yer çekimi olmayınca vücudun üst kısmına daha fazla, bacaklara daha az sıvı gidiyor. Kafadaki basınç artıyor, hareketsizlik nedeniyle kemikler ve kaslar zayıflıyor, denge duygusu bozuluyor ve dolaşım sistemi değişiyor." Mulder, vücuttaki bu değişikliklerin Ay ya da Mars'a iniş sonrasında astronotlar için önemli bir sorun olduğuna ve tüm misyonu tehlikeye atabileceğine işaret ediyor.

Gönüllülere ne kadar para ödenecek?

Köln'de eylül ayında başlaması planlanan araştırmaya katılacak gönüllülere 18 bin euroluk masraf tazmini ödenecek. Araştırmanın yöneticisi Mulder, bunun kolay kazanılmış bir para olmadığına vurgu yaparak "İki ay boyunca kesintisiz yatar pozisyonda kalmak gerçek bir sınama" diyor.

Adaylarda hangi özellikler aranıyor?

Araştırma, 60'ı yatakta olmak üzere toplam 88 gün sürecek. Katılacak gönüllülerin 24-55 yaş grubunda ve 153 ila 190 santimetre boyunda olması, Vücut Kitle Endeksinin (BMI) 18-30 aralığında bulunması gerekiyor. Sağlıklı olmak, sigara içmemek ve iyi Almanca konuşmak da aranan nitelikler.

Editör: Esra Seyirden