Geçtiğimiz günlerde 6 siyasi parti liderinin bi raraya gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu'nun yaptığı balkon konuşmasında seyyar satıcılar ve sokakları günboyu gezen atık toplayıcıları da Meclis'te görmek istediğini açıklaması sokak emekçilerini umutlandırdı. İktidarın 14 Mayıs'ta seçim kararını açıklamasıyla resmen seçim sürecinin başladığını belirten Türkiye Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, Meclis çatısı altında bir araya gelen 40 kentteki sokak emekçisini 2 grup halinde İzmir'de topladı.

Ortak karar alındı

Yapılan toplantıda Kılıçdaroğlu'nun milletvekili adaylıklarıyla ilgili söylediği, “Ekmeğini çöpten çıkaran, ekmek teknesi gasp edilen kağıt toplayıcılarının deposuna gittim çaylarını içtim. İşte o insanlar aday” sözleri değerlendirildi. Toplantıda konuşan Evren Laçin, “İstanbul, Ankara, Antalya başta olmak üzere ülke genelinde 40 kentte 4.5 milyon sokak emekçisini temsil eden başkanlarımızla 2 grup halinde 2 gün boyunca bir araya geldik. Yaşadığımız sorunları bugüne kadar anlattığımız milletvekillerinden maalesef yeterince sonuç alamadığımızı ancak kendimiz Meclis'te olabilirsek bu sorunlarımızı çözebileceğimizi her fırsatta dile getiriyorduk. 13. Cumhurbaşkanı adayı sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından cesaret aldık ve sokak emekçilerine destek veren Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeye, ayrıca 'Başkan' sıfatıyla 'Evren Laçin'in' milletvekili aday adayı olmasına karar verildi” diye konuştu.

15 milyonu doyuruyor

40 kentteki 4.5 milyon seyyar satıcının aileleriyle en az 15 milyonluk bir kesimi kapsadığını anlatan Laçin, “İzmir'deki 250 bin sokak emekçisi aileleriyle birlikte 1 milyon kişinin geçimini sağlıyor. Özellikle Karabağlar, Konak, Bornova, Bayraklı, Buca gibi ilçelerimizde sokaktan geçimini sağlayan çok sayıda üyemiz bulunuyor. Sayın Tunç Soyer'in bizlerin hayallerini yerel çapta gerçekleştirme imkanı vermesi gibi sayın Kılıçdaroğlu'nun da bizleri Meclis'e taşıyarak ülke genelinde 'İzmir' modeli yaratmamıza olanak sağlayacağına yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Toplantıda, yeni dönemde meclisin hayata geçirmesi gereken 12 maddelik talep listesi de belirlendi.

Yeni Meclis'te 12 hedef

1. Ülke genelinde sokak emekçilerini de kapsayan “Esnaf Bakanlığı” kurulmalıdır. Bu önerinizin devamı olarak her belediye bünyesinde Esnaf-Sanatkar Daire Başkanlığı kurulmalı ki belediyelerde sorunlarımızı anlatacak çözüm üretecek birimler olsun.  
2. Dijital kayıt sistemleriyle kayıt altına alınarak sokaklarımızda, pazar yerlerimizde belediyelere işgaliyelerimizi ve devletimize vergimizi verip; rızkımızı temin etmek, milli ekonomide hak ettiği yeri almasını istiyoruz.
3. Hiçbir sağlık ve sosyal güvenceye sahip olmaksızın yağmurda çamurda, karda kışta, depremde ve pandemide çalışan hurdacısı, atık toplayanı, simitçisi, baloncusu, seyyar manavı vb. ile tüm sokak çalışanları sağlık ve sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır.
4. İkinci el ürün satan esnafın görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve düzen getirmek adına belirlenecek kapalı pazaryerlerinde haftanın bir günü faaliyetine izin verilmelidir.
5. İklim değişikliği, çevre kirliliği ve sürdürülebilirlik açısından Geri Dönüşüm sektöründe sokaklar daha aktif kullanılıp üretimin yeniden kullanılabilir malzemelerle yapılması sağlanmalı
6. İnsan onuruna yaraşır çalışma hakkı seyyar esnaflara da tanınsın. Çalışma yerlerimizi ve koşullarını birlikte belirleyelim ki, biz de kent yaşamında barış ve huzur içinde hak ettiğimiz yeri alalım.
7. Seyyar esnaflar olarak kendi odalarımızı, kendi birliklerimizi tüm Türkiye’de kurmak istiyoruz. Belediyelerimiz ile ilgili bakanlıklarımız bu konuda bize yol göstermeli, önümüzü açmalı; Odalarımızın kuruluşunu kolaylaştırmalıdır.
8. Geçimlerimizi sağlamak, ailelerimizin rızkını temin etmek için y sosyal güvenceye kavuşmalıyız.
9. Eğitim hakkının sokak esnaflarının da yararlanacağı şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Sokaklarda çalışan çocuklar başta olmak üzere tüm sokak çalışanları için onların durumlarına uygun eğitim programları hazırlanmalıdır.
10. Seyyar esnafına mali destek programı uygulanmalı. Faaliyetlerini üye oldukları dernek, kooperatif ve oda üzerinden sürdüren esnafa mali destek verilmelidir.
11. Seyyar esnafın her türlü oda, dernek aidat borcu için sicil affı çıkarılarak silinmelidir.
12. Seyyar esnafa kesilen tüm cezalar af edilmeli ve vergi borçları silinmeli ve yeni bir sayfa açılmalıdır.

Editör: Duygu Kaya