Avrupa kökenli şifalı bir bitki olan Adam otu, zehirli bir bitkidir. Zehirli olmasına rağmen insanlık için birçok yarara sahiptir. Peki Adam otu nedir? Adam otunun faydaları nelerdir?

Adam otu nedir?

Adam Otu bitkisi Avrupa kökenli şifalı bir bitkidir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu kaya diplerinde, boş sahalarda ve ekilmemiş tarlalarda yetiştiği bilinmektedir. Adam otunun diğer isimleri; Ademotu, İnsan otu ya da bilimsel ismiyle Mandragora Officinarum olarak bilinmektedir. Zehirli bir bitkidir. Topraktan çıkartılırken dikkatli olunmalıdır. Yaprakları zarar gördüğü zaman hapşırmanıza sebep olacak kötü bir koku salgılamaktadır. Kökü insan şeklini andırmaktadır.

Adam otu Mısırlılardan beri bilinmektedir ve şifa kitaplarında sıkça adına rastlanmaktadır. Hatta büyülü bir bitki olduğu rivayetleri de mevcuttur. Adam otu zehirli olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır. Adam otunun asıl kullanılan kısımları kök ve tohumlarıdır.

Adam otunun faydaları nelerdir?

-Adam otunun kurutulmuş kökleri; ağrı kesici, bitkinliği giderici, spazm çözücü, cinsel istek artırıcı, yatıştırıcı olarak kullanılır. Köklerinin kurutma işlemi ise sonbaharda bitki kökü topraktan çıkartılıp güneşte kurutulması yoluyla olur. Daha sonra kuruyan kökler kazınarak toz haline getirilir. Tozlar sulandırılıp içilebileceği gibi merhem haline getirilip de kullanılmaktadır.

-Adam otu kuru yapraklarının ezilerek toz haline getirilip bal mumuyla karıştırılarak merhem gibi romatizma ağrılarının olduğu bölgeye ya da egzama bölgesine sürülür. Bu merhemin fayda sağladığı bilinmektedir. Kökleri sütle kaynatılıp içilirse yavaş iyileşen yaraların tedavisinde, astımda, saman nezlesinde ve şizofren gibi birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Günde 1-2 bardağı geçmemelidir.

-Adam otu kökü ezilip balla tatlandırılarak yenilirse (En fazla bir kaşık yenmesi koşuluyla) vücudumuzu kuvvetlendirmektedir. Adam otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılarak ağız çalkalama suyu olarak kullanılırsa diş ağrısına iyi gelir. Aynı şekilde kökü kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse idrar yanmalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Kaynatılan kökünün suyu burna çekildiğinde uyku getirmektedir.

-Adam otu tohumları yutulduğunda kadın hastalıklarına ve rahim hastalıklarına iyi gelir. Doğurganlığı artırıcı özelliği vardır. Fazla yenilmesi halinde müshil etkisi ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ