İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Tunç Soyer'den devralmasının ardından Başkan Cemil Tugay, bir çok alanda değişikliğe gitmiş, bundan İzmir Şehir Tiyatroları da nasibini almıştı. 

Geçtiğimiz günlerde Tugay, Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten'e yola başka bir yönetmenle devam edileceğini açıklamıştı. Bu kararın ardından Yücel Erten, Tugay ile defalarca görüşmek istediğini ancak Başkan'ın kendisine randevu vermediğini, 'Beni bürokratlarından biri sandı herhalde ki; yüz yüze bir görüşmeye yanaşmadı, haber gönderdi' sözleriyle sitem etmişti.

Katkısı ve emeği olan tüm kişilere, kurumlara İzmir müteşekkirdir 

Bugün de İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları’nın bundan sonraki yol haritası konusunda  yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İzmir sanat yaşamının en önemli parçalarından biridir; yüzyıllardır sanata beşik olmuş bu kente çok yakışmıştır. 1944 yılında başlayıp yarım kalan bir rüyanın yeniden hayata geçirilmesinde katkısı ve emeği olan tüm kişilere, kurumlara İzmir müteşekkirdir.
Bir kurumu kurmak kadar devamlılığını sağlamak, kendine yetebilir hale getirmek, bir ekol oluşturmak, okul işlevini kazandırmanın da sorumluluğunun farkında olmak gerekir. Şehir Tiyatrolarının bu doğrultuda bir gelişim sergilemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm bileşenlerin ve tiyatro dünyasının katılımı ile hızlıca özerk, demokratik, katılımcı bir politika belirleyecektir. Bu politika;
Sanatsal özerkliğin korunduğu,
Tiyatroyu hayatın birçok alanında var eden,
Yerel ve ulusal anlamda katılımcılığı önemseyen,
Karar alma mekanizmalarını demokratik ve hukuka uygun olarak uygulayan,
Farklı kapsamlarda yapılan işlerin kendine özgüllüğünü koruyarak, mali ve hukuki disiplin içinde yürümesini sağlayan bir anlayış üzerine oturtulacaktır.

Yönetmelik değişikliği yapılacak

Bu anlamda,
Uygulama ve hukuksal bütünlük sağlanması açısından, İzmir, İstanbul ve diğer büyük şehirlerimizdeki yönetsel yapıların benzeştirilmesi amacı ile ivedilikle bir yönetmelik değişikliği yapılması,
Yönetmelik değişikliğinde, sanatsal özerkliğin korunması ve katılımcılığın sağlanmasının ana ilke olarak belirlenmesi ile beraber belediye mevzuatına uygun bir yönetsel yapılanma kurulması,
Danışma Kurulu’nun yeniden oluşturulması, genişletilmesi ve sanatsal politika belirlemede etkin rol almasının sağlanması,
Şehir Tiyatrolarının içinde farklı nitelik ve içerikte komisyonlara yer verilmesi planlanmaktadır.

Hemşerilerden destek istiyoruz

Yeni dönemde daha katılımcı, daha demokratik bir yapılanmada görev almak için tüm sanat camiamızı Şehir Tiyatromuzu desteklemeye davet ediyoruz. Onların varlığı, yolumuzu aydınlatacak, tiyatromuzu daha ileriye taşıyacaktır. İzmirli hemşerilerimizin katılımı ile güzel kentimiz bir kez daha ve sonsuza dek tiyatronun beşiği olacaktır."

Kaynak: HABER MERKEZİ