İZ GAZETE- Olay sabah saatlerinde Bostanlı iskelesinde meydana geldi. Yolcu ve araç tahliyesini tamamlayan Fethi Sekin' isimli Arabalı Vapuru'nun manevra yaptığı sırada şiddetli rüzgâr sonucunda sığ bölgede manevra hâkimiyetini kaybetmesi panik yaratırken konuya ilişkin İZDENİZ'den açıklama geldi.

Herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sayın Yolcularımız,

8 Haziran 2023 Saat: 11:10 civarında Bostanlı iskelesinde yolcu ve araç tahliyesini tamamlayıp, shifting ( yer değiştirme ) için boş olarak yanaştığı rıhtımdan hareket eden Fethi Sekin' isimli Arabalı Vapur manevra sahasında bulunan çok sayıda küçük tekne ile çatışma yaşamamak amacıyla manevra yaptığı sırada şiddetli rüzgâra ( W ) tabi kalmış ve yanaşma rıhtımının yaklaşık 400 metre açığındaki sığ bölgede manevra hâkimiyetini kaybetmiştir.

Şiddetli rüzgâr nedeniyle bulunduğu konumdan daha kōtū bir duruma düşmemesi için İZDENİZ filosunda yer alan tekneden gemiye halat verilmiş ve gemi kendi imkânları ile kurtarma çalışmalarına başlamıştır. Kısa sürede kendi imkânları ile bulunduğu pozisyondan ayrılan gemi kendi makine gücü ile rıhtıma yanaşmıştır.

Olay sırasında herhangi bir can kaybı, yaralanma veya çevre kirliliği oluşmamış olup, düzenli sefer programında da herhangi bir aksaklık yaşanmamıştır.

Gerek gemide gerekse karinasında yapılan ilk kontrollerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamış olup, yetkili klas kuruluşun yapacağı ayrıntılı denetim sonrası gemi düzenli seferlerine devam edecektir.