İzmir Valiliği orman yangınları ile mücadele etmek için kent genelinde ormanlara girişleri yasakladı. Valilikten yapılan açıklamada, komisyon tarafından alınan kararlar sıralandı. Buna göre, 26 bölgedeki orman sahalarına yetkililerden başkaları giremeyecek. Öte yandan, bu ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
“Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 22.05.2024 tarihli ve 2024/1 sayılı kararının 35. maddesine göre, ‘Çiçekli, Atatürk Ormanı, Karacadağ, Kavaklıdere, Dikmendağı, Çatalkaya, Başpınar, Uzunkuyu, Parsa, Fındıklıdere Çağlan civarı ağaçlandırma sahası, Kırkgeçit-Çatalçam, Karadere, Yamanlar-Karagöl, Meryemana, Mehmetler, Korucuk, Nif Dağı, Kartal Ormanı, Doğanbey Ormanı, Armutlu-Bayramlı yol Güzergahı, Kurudere Köyü hudutlarındaki tüm ormanlar, Kestane Deresi, Aliağa ilçesi merkez ormanları, Pınarcık ormanları, Buca-Sarnıç ve Oğlananası’ mevkilerine giriş yasaklandı.” 

Piknik için ayrılan alanlarda uyulacak kurallar belirlendi

Açıklamanın devamında, “Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında yakılan ateşler tamamen söndürüldükten ve kullanılan alan temizlendikten sonra piknik yeri terk edilecektir” denildi. 
Açıklamada, "Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşların, hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekleri ve yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi kesebilecekleri" ifade edildi. 

Belediyeler iş makinalarını hazır bulunduracak

Belediyelerin, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacakları ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracakları belirtildi.  

Çiçekli İzmir Kent Ormanı yasak kapsamında değil

Öte yandan Çiçekli ormanları içindeki İzmir İli Kent Ormanı’nın bu yasak kapsamında olmadığı aktarıldı.

Kaynak: İHA