"Kara Melek", "Kadın İsterse", "Kurtlar Vadisi", "Küçük Hanımefendi" ve "Yağmurdan Kaçarken" gibi dizilerde ve birçok tiyatro oyununda rol alan usta oyuncu Kazım Akşar, geçirdiği kalp krizi sonucu 69 yaşında hayatnı kaybetti.

Melek Baykal'dan paylaşım

Akşar'ın vefat haberinin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan oyuncu Melek Baykal, şu ifadeleri kullandı:

"Ah ki ne ah... Kazım Akşar niye be canım. Bu kadar acının üstüne senin acın kahretti sabah sabah. Çok üzgünüm, okul arkadaşım meslektaşım dostum. Nurlarda uyu. Mekanın cennet olsun. Tiyatro camiasının başı sağ olsun."

Kazım Akşar kimdir?

Kazım Akşar, 23 Ağustos 1953 tarihinde Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde doğdu. 1970 yılında radyoda Çocuk Saati programına girdi. Radyoda, Arkası Yarın, Mikrofonda Tiyatro'da oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden mezun oldu. 1979 yılında devlet tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmalarına başladı.

1986-1987'de devlet tarafından İngiltere'ye gönderildi. National Theatre'da Peter Hall ile beraber; Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter's Tale (Shakespeare), The Tempest (Shakespeare) ve Cymbeline (Shakespeare) oyunlarında yardımcı olarak çalıştı.

1988 yılında Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünde, 4 yıllık eğitmenlik yaptı. ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dialog Anlatım İletişim Okulu'nda eğitmenlik yapmayı sürdürüyordu. Akşar devlet tiyatroları dışında Tiyatro İstanbul, Tiyatro Ayna gibi özel tiyatrolarda da oyunculuk ve yönetmenlik yapmıştır.