6 Şubat’ta yaşanan ve merkez üssü Kahramanmaraş olan iki depremle Türkiye ve Suriye sarsılırken, bir yandan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor bir yandan da depremzedelere yardım edilmesi için yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Dünya çapından gelen yardımlar sürerken bir destek daha geliyor: New York’ta 18-19 Şubat’ta depremzedeler için yardım konseri düzenlenecek. Türk ve Suriyeli pek çok müzisyen depremlerden etkilenenler için bağış toplamaya yardımcı olmak amacıyla sahne alacak.

Konserler, New York’taki DROM mekanında gerçekleştirilecek ve bilet gelirlerinin tamamı Türkiye Hayırseverlik Fonu ile Suriye ve Türkiye’de faaliyet gösteren tescilli bir sivil toplum kuruluşu olan Basmeh Zeitooneh’in yararına kullanılacak.

Ünlü isimler sahne alacak

Geçen hafta da oyuncu Mert Fırat, yardım çalışmalarına yardım ettiği Antakya’dan Variety’e şunları söyledi:

“En büyük sorun su, gaz, elektrik ve internet sıkıntısı. Benzin istasyonları yıkıldı. Elektriği sağlamak için gaz taşımak için tankerler kullanıyoruz ve jeneratörler de kullanıyoruz. Ve yemek de ayrı bir sorun. Tüm marketler ve restoranlar kapalı. Ayrıca kamp kurmak için yer bulmak da önemli; çünkü birçok insanın artık evi yok. Binlerce ev yıkıldı ve insanların dışarıda uyuması gerekiyor. Yani çadırlara ihtiyacımız var, battaniyeye ihtiyacımız var. Karavan kampları da kurmaya çalışıyoruz. “Bir Kira Bir Yuva” diye bir kampanya başlattık. Kampanya, deprem sonrası evini kaybedenler ile kira desteği vermek veya boş evlerini kullanıma açmak isteyenleri buluşturuyor. İnsanları en çok etkilenen şehirlerden alıp başka yerlere sığındırmaya çalışıyoruz. Antakya’da nüfusun yaklaşık yüzde 30’u şehri terk etti.”

Etkinlikte Fahir Atakoğlu, Demir Demirkan, Fatma Turgut, Meltem Cumbul gibi isimler de sahne alacaklar.

6 Şubat Pazartesi günü yaşanan depremlerde 17 Şubat itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 38 bini aştı.

Editör: Duygu Kaya