Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 3 haftalık aranın ardından Beştepe'de bugün toplandı.  Erdoğan toplantı sonrasında üniversite öğrencilerine verilen 2024 yılında verilecek kredi ve burs miktarını açıkladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları kamuoyu ile paylaşmak için kameralar karşısına geçti.
Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi, vatan topraklarını kanlarıyla sulayan yiğit gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Türkiye'nin gelişmesi kalkınması güçlenmesi için samimiyetle çalışan herkese ülkem milletim adına teşekkür ediyorum.
Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü, manasına ve önemine yakışır bir şekilde 85 milyon olarak hep birlikte büyük bir gururla kutladık.
Cumhuriyetimizin 100. yılında bazı gerçekleri dünyaya hatırlattık. İstanbul Boğazı'ndaki geçit törenimiz, donanmamızın gücünü göstermesinin yanında stratejik önemli mesajlar da içeriyordu. Bölgemizin içinden geçtiği dönemde bu mesajlarımızın doğru şekilde okunacağına inanıyorum.

Burs miktarı 2 bin liraya çıkacak

Örgün eğitimdeki cep telefonu ve bilgisayar desteği ile ücretsiz 10 GB'lik internet sözünü geçen hafta yerine getirdik. Gençlerimizin kendilerini en iyi şekilde yetiştirmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Göreve geldiğimizde kredi burs miktarı 45 liracıktı. Biz bu rakamı 27 kat artışla 2023 yılı itibarıyla lisansta 1250 liraya, yüksek lisansta 2500 liraya, doktorada 3 bin 700 liraya çıkardık. Ayrıca kredi alan öğrencilerden sadece ana paranın ödemesini temin ettik.

Tek bir öğrencimizi dahi açıkta bırakmamak için yurt kapasitesini artırdık. Bu sene 950 bin öğrencimizi müracaat ediyoruz. 1 milyon 600 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz rakamı açıklıyorum:

2024 yılı lisans burs kredi miktarı 2 bin lira. Yüksek lisans için 4 bin lira. Doktora için 6 bin liraya çıkartıyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan 1 milyon 600 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz tutarı belirledik.

Yeni kredi ve burs miktarları tüm öğrencilerimize hayırlı olsun. pic.twitter.com/7Qxpxaau02

Eylül ayı başında OVP'yi kamuoyuyla paylaşacağız. 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı geçen hafta yayınlandı. 12. Kalkınma Planı'nı meclisimizin takdirine sunduk. Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yürürlüğüne koyacağız. Planın en önemli özelliği, 2053 vizyonumuza ışık tutmasıdır. Birileri parti içi kavgalarla, pazarlıklarla günlerini geçirirken, biz 30 yıl sonrasını düşünüyoruz. Türkiye ekonomisi için 2053 hedefimiz 7,7 trilyon dolar milli gelir düzeyine ulaşmaktır. Türkiye bu kapasiteye fazlasıyla sahip.

Ücretli çalışanlara enflasyon mesajı

Emeklilerimize yapacağımız 5 bin TL'lik bir defaya mahsus ödeme önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğiz. Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

İndirim kampanyası çağrımıza 4 binden fazla firma 50 binden fazla şubesiyle katıldı. Otomotiv gibi kimi sektörlerde dengeleme başladı. Enflasyon sorununu yeniden tek haneye indireceğiz.

Deprem bölgesindeki yaptığımız çalışmalarını sürdürüyoruz. Son aylarda başımızı en çok ağrıdan hayat pahalılığı için gerekli tedbirleri alıyoruz. Fırsatçılara kesinlike göz açtırmayacağız. Farklı kampanyalarla enflasyonla mücadelemize birliktelik ve iş birliği çağrısı yaptık.

Cumhuriyetin 100. yılı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar olması için gece gündüz çalıştık çabaladık mücadele verdik. Herkesin kabul edeceği gerçek şudur, Türkiye Cumhuriyeti 100'üncü yaşını kutlarken, daha önce olmadığı kadar güçlüdür, güvendedir, itibarlıdır.

Avrupa ve Amerika'nın koşulsuz desteğini arkasına alan İsrail yönetimi, tam 25 gündür tüm dünyanın gözleri önünde insanlık suçu işliyor. Savaşta bile hastanelere dokunulmaz. Bir ülkenin sağlık altyapısı çökertilmez. Örgütlerle devletler arasındaki en büyük fark budur. Devletler savaş hukukuna uymakla mükelleftir. İsrail'in doğrudan sivillere yönelik saldırıları sonucunda bugüne kadar çoğu bebek, çocuk ve kadın olmak üzere 8 bin 500 Filistinli şehit edildi. Daha fazla kan dökerek, Gazze'ye daha fazla bomba yağdırarak güvenliğin sağlanamayacağını ifade ediyoruz.

Türkiye Filistinli kardeşlerinin yanındadır

Türkiye olarak ilk günden bu yana sergilediğimiz insani adaletli onurlu tavrı bugün de sürdürüyoruz. Türkiye dün olduğu gibi bugün de Filistinli kardeşlerinin yanındadır. Batı dünyası Gazze'deki insanlık sınavında bir kez daha sınıfta kalmıştır. Avrupa Birliği bırakın İsrail'i kınamayı ateşkes çağrısı bile yapamıyor. Bugün binlerce Gazzeli çocuğun ölümüne seyirci kalanların yarın herhangi bir konuda söyleyecekleri hiçbir sözün kıymetiharbiyesi olmaz. İsrail'in katliamlarına ses çıkarmayan tatlı su hak savunucularından insanlığa da dünyaya da hiçbir hayır gelmez.