Türkiye, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'yi 6 yaşında evlendirmesini ve cinsel istismar suçlamasıyla açılan davayı konuşuyor.

Evlilik skandalı ve cinsel istismar Meclis Genel Kurulu'nda tartışıldı. Muhalefetin bütçe görüşmelerine ara verilerek ilgili bakanların bilgi vermesi talebi, iktidar tarafından “Şimdi zamanı değil” denilerek reddedildi. Ancak bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması benimsendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Ortak insanlığımız, değerler konusunda hiç birimiz taviz veremeyiz. Bu tür alçaklıkları masum gösteremeyiz. İlgili soruşturmaların sonuna kadar götürülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, “Korkunç bir konu, şiddetle kınıyorum. Sorumluların tamamı örnek teşkil edecek şekilde ceza almalı'' diye konuştu.

TOPLUMSAL İNFİAL

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Kurul'da söz alarak bütçe görüşmelerine ara verilmesini ve skandalla ilgili hükümetin TBMM'yi bilgilendirmesini istedi. Özel ‘'Hepimizi rahatsız eden bir olay yaşanıyor. Büyük bir toplumsal infialle karşı karşıyayız” dedi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da ‘'İnsanım diyen herkesin bunun karşısında tavır almalı. Bu cemaatlerle ilgili ne yapılıyor?'' diye sordu.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu konuyu memleket meselesi olarak görüyorum, yakından takip edeceğiz konu asla yumuşatılamaz. Anne, baba, evlendirilen kişinin yakın aile çevresi ifadeye çağırılmalı. Dava süreci yakından takip edilmeli. Ama bütçe ile ilgili görüşme akışına da devam edilmeli'' dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da, “Bir kisve altında küçücük çocuklarımıza yaşatılanlar çok büyük bir sapkınlıktır, tecavüzdür. Bu alçaklığın ört bas edilmesine hiçbirimiz izin veremeyiz. Orta yerde işlenmiş suç, ahlaksızlık var'' açıklaması yaptı.