İzmir Büyükşehir Belediyesi, bisiklet turizmini geliştirmek için de harekete geçti. Belediye bu kapsamda 2016 yılında Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo)dahil olmak için başvuru yaptı.

İzmir Büyükşehir'in bu başvurus kabul edildi. İzmir, Türkiye'den EuroVelo'ya kabul edilen ilk kent oldu. Peki EuroVelo nedir?

Doğanın kıymetini her geçen gün daha fazla anladığımız ve sürdürülebilir seçimler yaparak, zarar vermeden yaşamanın mümkün olduğunu fark ettiğimiz bu dönemde, bisikletli turizm oldukça önemli bir noktada duruyor. Bu bağlamda, bisikletli turizmin gelişmesi için önemli adımlar atan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dâhil olmak için 2016 yılında yaptığı başvuru kabul edildi.

EuroVelo nedir?

Avrupa’da 70 bin kilometre üzerinde planlanmış, 45 bin kilometresi tamamlanmış 16 uzun yol bisiklet rotasını kapsayan Eurovelo, geçtiği ülkelere prestij kazandırmaya devam ediyor. Eurovelo bisikletli turizm ağının 14 milyon 500 bin konaklamalı bisiklet turu ile 6 milyar 400 milyon, 46 milyon günlük tur ile 700 milyon avro olmak üzere yılda yaklaşık 7 milyar avro brüt gelir getirdiği belirtiliyor.

EuroVelo, İspanya’nın Kadiz kentinden, Atina ile Güney Kıbrıs arasında feribot bağlantısı bulunan uzun mesafe bir bisiklet rotasıdır. Akdeniz rotası, 500 kilometrelik İzmir güzergâhının eklenmesi ile birlikte 8 bin 60 kilometreye kadar çıkan gezi rotası, dünyanın en güzel görsellerine sahip sahillerini ve kültürel miras ögelerini iki tekerin üzerinde keşfetme olanağı sunuyor!

Türkiye'den ilk kent oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi girişimleri sayesinde İzmir, EuroVelo'ya dahil olan ilk kent oldu.

zmir rotasında Midilli Adası-Dikili Limanı ve Sakız Adası-Çeşme Limanı arası olmak üzere iki adet giriş-çıkış noktası bulunuyor. Güzergâh üzerindeki Pergamon, Atarneus, Pitane, Elaia, Gryneion, Myrina, Kyme, Larissa, Smyrna, Agora, Limantepe, Erythral, Teos, Lebedos, Colophon, Klaros ve Ephesos olmak üzere toplam on yedi antik kenti gezebilirsiniz.