İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) kasım ayı olağan birinci meclis birleşiminde; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının talebi doğrulusunda, İzmir Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürlüğü taşınır (demirbaş) kayıtlarında bulunan ve önerge ekinde yer alan protokolde belirtilen 1 adet Dişi Asya Fil’in nakliyesinin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına hibe olarak verilebilmesi hususunun görüşülmesine dair ifadelerin yer aldığı önerge dikkat çekti. Komisyonlara gönderilen önergenin onaylanması halinde; İzmir'den bir fil Gaziantep'e gidecek.

Bu haber üzerine hangi filin Gaziantep'e gönderileceği merak konusu oldu. İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda şu an anne ve baba Begümcan ve Winner'ın üç de yavrusu bulunuyor. Yavrular ise İzmir, Denizi ve Ege.

Önergenin oylanması halinde ise Türkiye'de doğan ilk fil olan İzmir'in Gaziantep'e gönderileceği tahmin ediliyor. İzmir fil 2011 yılında dünyaya geldiği için diğer yavruların arasında en büyük fil olma özelliği taşıyor.

Deniz fil ise İzmir'den 4 yıl sonra dünyaya geldi. Son yavru Ege ise 2021 yılında dünyaya geldi.

İzmir filin doğumu İzmir'de büyük bir heyecan yaratmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bir anket yapmış ve anket sonucu filin adını İzmir koymuştu.