İZ GAZETE- Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (TÜM Yerel Sen) İzmir 1 ve 3 Nolu Şube, İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önünde bir basın açıklaması yaptı. Emekçiler, alacaklarının hala yatırılmadığını ifade etti, "Burada mağdur olan işveren değildir, ülke şartlarında yaşamaya çalışan üstelik üç kuruşluk zamlarını bile zamanında alamayan çalışanlardır" dedi. Açıklamada, yarın öğleden sonra yarım gün iş bırakılacağı da ifade edildi.

660faf2d-966e-4e5d-9c1f-1841674fb433

Burada mağdur olan işveren değildir

Yapılan açıklamada, “İlçe belediyelerinde çoktan yatırılan seyyanen zamlar neden bize hala yatmadı? Bütçe ile ilgili buna yönelik hazırlık olmadığı yönünde yapılan anlamsız açıklama ile hakkımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Burada mağdur olan işveren değildir, ülke şartlarında yaşamaya çalışan üstelik üç kuruşluk zamlarını bile zamanında alamayan çalışanlardır" denildi.

Gerisi nerede?

"Artan enflasyon karşısında zaten değerini yitiren kazancımız yapmadığınız ödemeler ile eridikçe eriyor" ifadeleri yer alan açıklamada, "Soruyoruz; 4 aylık farkların henüz yarısı yatırıldı, peki, gerisi nerede? Bizi daha ne kadar bizi oyalayacaksınız? İlçe belediye çalışanlarına yatırılan devletin ödediği seyyanen zamlarımızı bize neden ödemiyorsunuz? Toplu sözleşmenin zaten zayıf kalan maddelerinden sadaka niteliğindeki Halkın Bakkalı çeklerimiz nerede? Sizin bütçe plansızlığınızın bedelini çalışanlara ödemek zorunda değil, haklarımızın daha fazla gasp edilmesini ve anlamsız açıklamalar ile bizi oyalamanızı reddediyoruz." ifadeleri yer aldı.

Yarım gün iş bırakacağız

Açıklamada, yetkili sendikanın etkisiz duruşuna dikkat çekerek, "Sendikanın aylardır bu mağduriyetin devamına seyirci kalınarak sadece haberci görevi görmesini doğru bulmuyoruz. İşverenin çalışana borcunu ivedilikle ödemeye davet ediyoruz. İşçi alacaklı, memur alacaklı, bıçak kemikte. Sınıf mücadelesi adına tüm üyelerimizi yarın öğleden sonra yarım gün iş bırakıyoruz, mücadeleyi hep birlikte büyütüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne buradan sesleniyoruz; eğer işçi ve memurun sesine kulak tıkamaya devam ederseniz iş bırakma eylemlerimiz devam edecektir." denildi.