Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil  Tugay, Kınık'ta sahaya indi.

“Çiftçilerimizin borcu 2002'de 2,4 milyar liraydı, 2022'de ise 245 milyar lira. Çiftçiler yüksek girdiler, artan maliyetler nedeniyle borç batağına saplandı, üretimi terk etti. Yoksulluk, işsizlik kader değil. 28 Mayıs’ta önünüze sandık gelecek. Her şey sizin elinizde” dedi.

Tüm dünya çiftçilerini el üstünde tutarken

Üreticilerle bir araya geldiği buluşmalarda AKP iktidarının tarım politikalarını eleştiren Tugay, “Türkiye AKP iktidarında net ithalatçı bir ülkeye dönüştü. Tarım alanlarımız bu iktidar döneminde yani 2002'den 2021'e 3 milyon 133 bin hektar azaldı. Verimli, ekilip sulanabilir tarlalar üretim dışında kaldı. Bu kadar verimli ekilir arazimizin üretim dışında kalmasına sessiz mi kalacağız? Bu iktidara bunun hesabını sandıkta sormayacak mıyız?  Çiftçilerimizin borcu 2002'de 2,4 milyar liraydı, 2022'de ise 245 milyar. Bunlar resmi rakamlar. Aynı zamanda kayıt dışı olanlar var. Bu duruma dur demeyecek miyiz, bunun nedenlerini iktidara sormayacak mıyız değerli arkadaşlar. Tüm dünya çiftçilerini el üstünde tutarken; Türkiye’deki çiftçiler yüksek girdiler, artan maliyetler nedeniyle borç batağına saplandı üretimi terk etti” dedi.

Sandığa giderken borçları nedeniyle traktörünü satmak zorunda kalan üreticilerimizi unutmayın

21 yıldan sonra Türkiye’nin değişime hiç olmadığı kadar yakın olduğunun altını çizen Tugay, “Bu iktidarı değiştirmek elinizde. Tarımsal planlamada bugünkü siyasal iktidar sınıfta kaldı. Sandığa giderken borçları nedeniyle traktörünü, tarlasını, bağını, bahçesini, zirai araçlarını satmak zorunda kalan gözü yaşlı üreticilerimizi unutmayın. 21 yıldan sonra değişime hiç olmadığımız kadar yakınız. Değişim zamanı gelmedi mi? Değişimi ancak sizin oylarınızla yapabiliriz ve destek istiyoruz. Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu için oylarınıza talibiz” dedi.

Borcu olmayan kobi, esnaf neredeyse yok

Kahvehane toplantılarından sonra pazar yeri ve esnaf ziyareti gerçekleştiren Tugay, “Yüksek elektrik, yüksek doğal gaz faturalarından kim sorumlu? Artan akaryakıt giderlerine, yüksek girdi maliyetlerine kim neden oluyor? 2023 yılının ilk 3 ayında 35 bin 774 esnaf kepenk indirdi. Esnaf ekonomik hayatın ve sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. Esnaf sokağın ana omurgasıdır. Bugün birçok KOBİ, esnaf borçlu. Yoksulluk, işsizlik kader değil. Değerli Kınıklılar; 28 Mayıs’ta önünüze sandık gelecek. Her şey sizin elinizde. Geleceğinizi, çocuklarınızı düşünüyorsanız lütfen sandığa gidin” dedi.