Türkiye 6 Şubat’ta, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle asrın felaketini yaşadı. Afetin meydana geldiği andan itibaren seferberlik ilan eden Torbalı Belediyesi, kurumlarla tek yürek oldu ve yaraların sarılması için çalışmaya başladı. Afetzedeler için hem afet bölgesinde hem de ilçe genelinde çalışan Torbalı Belediyesi, ilçe sakinlerinin de destekleriyle yaraları sarmaya çalışıyor. Bu kapsamda Afet Yardım Toplama Merkezi kuran Torbalı Belediyesi, buraya yapılan destekler ve belediyenin doğrudan temin ettiği insani yardım malzemelerini afet bölgesine yolluyor. Öte yandan Torbalı Belediyesi, afet nedeniyle kentlerini terk edip, Torbalı’ya yerleşen ya da buradaki yakınlarının yanında kalan afetzedelere de kucak açtı. Torbalı’ya gelen yaklaşık bin 200’ü aşkın afetzedenin neredeyse tamamına Torbalı Belediyesi dokundu.

Afet yardım merkezi kimseyi eli boş göndermiyor

Bugüne kadar yaklaşık 15 aileyi evlere yerleştiren Torbalı Belediyesi, depremzedelere başta gıda paketi olmak üzere, kıyafet, battaniye, ev araç gereci, hijyen malzemeleri desteği de sağlıyor. Süreci en başından bu yana büyük hassasiyetle takip eden Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin’in talimatıyla Torbalı Belediyesi Afet Yardım Toplama Merkezi’ne başvuran hiçbir afetzede geri çevrilmezken, belediye ekipleri afetzedelerin adreslerine kadar ihtiyaçları ulaştırarak, belediyenin sıcak elini onlara ulaştırıyor

Başkan Tekin, yaraları dayanışmayla saracağız

Geçtiğimiz hafta afet bölgesindeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletmek, sahadaki çalışmaları incelemek ve belediye olarak daha ne yapabileceklerini gözlemleyebilmek adına Hatay’a gittiklerin ifade eden Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Torbalı’da depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için tüm ayrıntıların düşünüldüğünü ifade ederek son durumla ilgili bilgi verdi. İlk günden bu yana Torbalı Belediyesi olarak afetzedelere kucak açtıklarını belirten Başkan Tekin, “AFAD, Torbalı Kaymakamlığı ve İzmir Valiliğiyle koordineli olarak çalışıyoruz. Yardım tırlarımız bölgeye ulaşmaya devam ediyor. Ayrıca bir ekibimiz geri hizmette AFAD ve benzer kurumlara yardımcı olmak için Hatay’da görev yapıyor. Bu süreçte Torbalı’ya gelen afetzedeler oldu. Onların da eksiklerin giderilmesi için büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Yardım Merkezimiz bir nevi sosyal market görevi de görüyor. Burada depremzede kardeşlerimiz, ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri her şeyi alabiliyorlar. Yaraları hep birlikte, dayanışma içerisinde saracağız” dedi.

Editör: Duygu Kaya