SEVİNÇ KARATAŞ/ İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, geçtiğimiz belediye seçimleri öncesi "Türkiye'nin en ucuz suyunu İzmir'de kullanacağız" vaadinde bulunmuştu. Ancak verilen sözler tutulmadı. İZSU Olağanüstü Genel Kurulu’nda, suya yüzde 45 zam yapılması kararı alındı. Yine geçtiğimiz haftalarda ulaşıma gelen yüzde 34,62 zam oranıyla, emekçinin sırtına bir yük daha bindirilmişti.

İzmir’de yapılan su ve ulaşım zamlarının geri çekilmesi için bir açıklama yapan TİP İzmir İl Örgütü, “Bu zamlarla zaten zorlukla geçinmeye çalışan emekçilerin sırtına bir yük de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenmiştir. Oysa Cemil Tugay yerel seçim öncesi ‘Türkiye'nin en ucuz suyunu İzmir'de kullanacağız’ vaadinde bulunmuştu” şeklinde ifade etti.

Yapılan zamlar geri alınsın

Tugay’ı suya yapılan zammı geri çekmeye ve çeşmelerden sağlıklı ve içilebilir su akması için gerekli çalışmaları yapmaya davet eden TİP İzmir İl Örgütü şunları söyledi:

“Emekçilerin saray rejiminin yeni vergi paketini endişeyle beklediği bugünlerde, İZSU, suya yüzde 45 zam yapma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta ise toplu taşımaya 24 Haziran'dan itibaren geçerli olmaya başlayan yüzde 34,62 oranında zam yapılmıştı. Bu zamlarla zaten zorlukla geçinmeye çalışan emekçilerin sırtına bir yük de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenmiştir. Oysa Cemil Tugay yerel seçim öncesi 'Türkiye'nin en ucuz suyunu İzmir'de kullanacağız' vaadinde bulunmuştu.

Unutulmamalıdır ki su, herkesin eşit şekilde ulaşabilmesi gereken hayati bir ihtiyaçtır ve temel bir haktır. Bu nedenle su temel tüketim miktarı için ücretsiz sağlanmalı ve konutlarda artan miktarlarda da herkesin rahatlıkla ödeyebileceği şekilde ücretlendirilmelidir. Suya erişim, parası olanın değil, herkesin hakkıdır. Ekonomik kriz dönemlerinde bütçeyi kurtarma kalemi olarak görülemez. Belediyeler kâr elde etme amaçlı kurulan şirket değil halka hizmet sağlamak üzere seçilmiş, siyasi sorumluluğu olan yönetim organlarıdır. Bu tür temel hakları amasız fakatsız halka ulaşılabilir kılmakla yükümlüdür. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu kararı geri almaya, seçim öncesi verilen sözlerde olduğu gibi Türkiye'nin en ucuz suyunu kullandırmaya, çeşmelerimizden sağlıklı ve içilebilir su akması için gerekli çalışmaları yapmaya davet ediyoruz."

Muhabir: Sevinç KARATAŞ