2023 Nobel Barış Ödülü, kadın hakları çalışmalarından ötürü İranlı Nergis Muhammedi'ye verildi.

Norveç Nobel Komitesi, 2023 Nobel Barış Ödülü'nün "İran'da kadınlara yönelik baskılara karşı verdiği mücadele ve herkes için insan hakları ve özgürlüğü teşvik etme çabaları nedeniyle" Nergis Muhammedi'ye verildiğini açıkladı.

Nergis Muhammedi kimdir?

Muhammedi, kadın hakları ve idam cezasının kaldırılması için kampanya yürüten İran'ın önde gelen insan hakları aktivistleri arasında yer alıyor.

Nergis Muhammedi, 2023 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan İranlı bir kadın hakları savunucusu ve aktivisttir. Muhammedi, İran’da kadınlara yönelik baskıya karşı mücadele ediyor ve idam cezasının kaldırılması için kampanya yürütüyor. Muhammedi, aynı zamanda 2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi tarafından yönetilen İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nin başkan yardımcısıdır. Muhammedi, devlete karşı propaganda yapmak gibi suçlamalarla yaklaşık 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve şu anda Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutuluyor. Muhammedi, 122 yıllık ödülü kazanan 19. kadın ve 2021’de Filipinli Maria Ressa’nın Rus Dmitry Muratov ile birlikte ödülü kazanmasından bu yana ilk kadındır.