İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yatırımlar ile ilgili eleştiriyi rakamlar üzerinden yaptı. İzmir'den 40 alıp 1 vermeye devam ettiğinin altını çizen Başkan Soyer, hükümete seslenerek "Şartlı, koşullu hizmet vaatlerinizin İzmir’de işe yaramadığını ne zaman anlayacaksınız? Güneşin balçıkla sıvanmadığını ne zaman anlayacaksınız?" diye sordu.

Rakamlarla Yatirim

Tunç Soyer'in açıklaması şu şekilde: 
"Kıymetli hemşehrilerim;

Ülkemizde yaşanan ekonomik krize, para birimimizin değersizleşmesine rağmen İzmir’e kazandırdığımız yatırımların, toplam bütçemizin % 41’i olmasından çok büyük gurur duyuyorum.

4.5 yılda kentimiz için bütçemiz dahilinde bir belediyenin yapabileceği en yüksek kapasitede yatırım yaptık. 2019 yılından bu güne İzmir’de 2.1 milyar Euro, yani bugünün rayiciyle 66 milyar liralık yatırım kazandırdık.

Bir tarafım gururlu ama bir tarafım buruk. Çünkü İzmir daha fazlasını hak ediyordu. Biz 2 milyar euro yatırım yaparken, tüm devlet kurumlarının, bakanlıkların 5 yılda İzmir’e yaptıkları yatırım, sadece 1.5 milyar euro. İzmirden toplam 65 milyar Euro vergi alan devlet, bunun sadece 1.5’ini İzmir’e geri vermiş. Hepsinin toplamının İzmir Büyükşehir Belediyesine yaklaşamaması, bir babanın evlatlarını göz göre göre kayırması kadar utanç vericidir. 

Yani İzmir’den 40 alıp 1 vermeye devam ediyorlar.

Biz hep daha fazlasını yapmak isteriz tabii ki. Eksiklerimizin de farkındayız. Takdiri de eleştiriyi de başımızın üstünde taşırız. Ama İzmir’in ismini ağzına alırken iki kere düşünecek birileri varsa o da iktidar partisi mensuplarıdır. 

Şartlı, koşullu hizmet vaatlerinizin İzmir’de işe yaramadığını ne zaman anlayacaksınız?

Güneşin balçıkla sıvanmadığını ne zaman anlayacaksınız?"