Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) kasım ayı olağan beşinci meclis oturumu İzBB Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Meclis toplantısında Başkan Soyer’e 9 Eylül 2022’de yapılan 100’üncü yıl kutlamalarında Nutuk’tan alıntıladığı sözler nedeniyle açılan soruşturma ile Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemindeki bir kilise çanı sebebiyle açılan soruşturma konuşuldu. 

Üzgün ve kırgınım

Nutuk’tan alıntıladığı sözler nedeniyle açılan soruşturmadan dolayı çok üzgün ve kırgın olduğunu kaydeden Başkan Soyer, “Kişisel olarak çok kırgınım. O coşku ülkemizde dalga dalga yayıldı. Böyle bir soruşturma açılması çok üzücü. Tüm Türkiye bu tabloyu görecek ve okuyacaktır ve diliyorum ki bu herhangi bir ceza ile sonuçlanmayacaktır.  Benzer girişimler hep olmuştur ama adalet de yerini bulmuştur. Çok üzgün ve kırgın olduğumu söylemek istiyorum” dedi. 

Böyle bir çan görmedim

Kendisine bir soruşturma daha açıldığını da duyuran Başkan Tunç Soyer, “Bugün başka bir soruşturma daha geldi. Birileri belli düğmelere basmak istemiş. Gelen bilgilendirmede diyor ki; ‘Seferihisar’da başkanlık yapmış olduğunuz dönemde tarihi Rum Çanının belediye önünde sergilendiği ve daha sonra da tarafınızca bu çanın Yunan Konsolosluğuna verildiği İddia ediliyor.’ Ben böyle bir çanı hiç görmedim, hiçbir Yunan Konsolosluğuna hediye etmedim. Haberim olmayan bir konuda mülkiye müfettişleri soruşturma başlatmış. Bir dedikodu üzerinden bu kadar saygın bir meslek olan mülkiye müfettişlerinin soruşturma başlatması çok üzücüdür” ifadelerini kullandı.