Gizem TABAN/İZGAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) tarafından 15-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek İzmir İktisat Kongresi’nin hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Ağustos ayından bu yana kongre hazırlıkları kapsamında İzBB ev sahipliğinde yapılan toplantıların sonuncusu ‘Geleceği Görüyoruz’ başlığıyla İzQ Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleşti. Burada uzmanlarla bir araya gelen İzBB Başkanı Tunç Soyer, buluşma sonrasında açıklamalarda bulundu.

‘Meyvelerini toplayacağız'

İzmir İktisat Kongresi hazırlıkları kapsamında gerçekleşen son toplantı hakkında bilgiler veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün uzmanlarımızla, akademisyenlerimizle sonuncu toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantı, ‘Geleceği görüyoruz’ başlığıyla yapıldı. Öncesinde; demokrasi masası, doğa masası, tarih masası olmak üzere akademisyen buluşmaları gerçekleşmişti, bugün de inovasyon masası… Bu 4 masada çok farklı bilimsel disiplinlerden akademisyenler, arkeologlar, tarihçiler, sosyologlar, iktisatçılar, fütüristler bir araya geldiler ve paydaş toplantılarında ortaya çıkan kararları ve ilkeleri masaya yatırıp, onları kendi bilimsel disiplinleri açısından değerlendirdiler.  Sadece onunla da sınırlı kalmadı, topyekün bir bilimsel disiplin çalışması da yapıldı. Bugün hem ülke ve dünyanın geleceğine dair vizyonlarını paylaştılar hem de paydaş gruplarından gelen ilke ve kararları değerlendirdiler. Bütün bu çalışmaların sonuna yaklaşıyoruz, 15 Şubat’tan 21 Şubat’a kadar 7 gün boyunca çok yoğun biçimde, hep beraber bütün bu çalışmaların meyvelerini toplamaya gayret edeceğiz. Şunu hepimiz biliyoruz; geleceği öngörmek çok zorlaştı. Çünkü çok büyük bir hızla çok büyük bir değişim yaşanıyor. Gelecek aslında kolay kolay öngörülebilir olmaktan çıktı. Ama her şeye rağmen geleceğe dair bir vizyon ortaya koymak, bir hazırlık yapmak kaçınılmaz. Aksi halde gelecek nasıl olsa geliyor ve eğer sizin bir hazırlığınız yoksa ne getireceği belli olmuyor. Oysa ki tercihler yapmak, geleceğe dair öngörülerde bulunmak, bu tercihler ve öngörüler ışığında bir gelecek inşa etmeye çalışmak…  Yapmamız gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü aynı yüz yıl öncesi İktisat Kongresi’nin yöneticisi Kazım Karabekir Paşa’nın söylediği gibi; ‘Biz sadece geçmişimizden değil geleceğimizden de mesulüz.’ Yani biz iyi tasarlanmış bir geleceği de miras bırakmak istiyoruz” diye konuştu.

‘Yeni çağa girerken...'

“Bir çağ değişiyor aslında” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Başkan Soyer, “Pandeminin önemli bir kırılma noktası teşkil ettiği ve yeni bir çağın kurulmakta olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle de belki bir zihniyet değişimi de gerekiyor. Kurumsal birtakım değişiklikler gerekiyor. Birçok alanda yapılması gereken çok çalışma var. Bugün Türkiye’nin, dünyanın farklı bölgelerinden bu toplantı için gelen uzmanlarımız, akademisyenlerimiz hepimize umut verdiler. Bunun mümkün olduğunu gösterdiler. Her birinin katkısı, zihin açıcı ve yol gösterici oldu. Geleceğe dair ümitlerimizi büyüten bir buluşma oldu. Bizler bu topraklarda ortak hayal kurma refleksini kaybetmiştik galiba… Nihayet ortak hayal kurma refleksinin de geliştiğini görüyoruz. Büyük bir heyecanla takip ettiğimiz bu yolun yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Gelirken de çok önemli miktarda veri toplanmış olduk. Bu verilerin analizini yapıyoruz. Sonuç olarak, bütün bu analiz ve verilerden yola çıkarak 15 -21 Şubat tarihleri arasında ortak bir gelecek inşası için adım atmış olacağız. Ortak gelecek inşası bizi çok heyecanlandırıyor. Yüz yıl öncesinin koşullarında büyük bir özgüven ve umutla toplanan delegeler, yeni bir geleceği tasavvur edip yola çıkmışlar. Şimdi de o günün ikliminden, kaos ortamından çok farklı olmayan bir konjonktür içindeyiz. Özetle; yeni çağa girerken umudumuzu koruyarak, herkesin çok daha mutlu olacağı bir ülkeyi yaşayacağımıza olan inancımızı pekiştirmiş olduk” diye konuştu.