Efes Selçuk’ta Arvalya Mevkii ve Pamucak Bölgesindeki yangının söndürülmesini ardından ilk olaraksSelçuk Orman İşletme Şefliği’ni ziyaret ederek tüm çalışanlara teşekkür eden Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, daha sonra yangından etkilenen halı ve deri mağazalarını ziyaret ederek esnafa geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

Kızılçam ormanlarımız yandı

Yangından etkilenen alanda yaptığı açıklamada herkese geçmiş olsun dileyerek konuşmasına başlayan Filiz Başkan; “Dün itibariyle başlayan ve bugün sabah saat 09.00’a kadar devam eden, 09.00 itibariyle de soğutma çalışmalarının başladığı Arvalya Mevkii’ndeki yangın alanındayız. Burası hepimizin bildiği gibi orman kampı. Toplamda 350 hektarı da etkileyen bir yangınla karşı karşıya kaldık. Sabah 09.00’a kadar bütün müdahaleler, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile devam etti. Yangın, ilk başladığı Arvalya Mevkii’nin ardından birçok yere sirayet ederek Kuşadası’na kadar ilerledi. Kızılçam ormanlarımızın olduğu alanlar yandı” dedi. 

Çok büyük bir mücadelenin içerisine girdik

Yangının çıkış anından itibaren tüm kurumların iş birliği ile söndürme çalışmalarının başladığını belirten Filiz Başkan; “Bu noktada önce şunu söylemek gerekiyor. Bütün komşu belediyelerimiz ve İzmir Büyükşehir Belediyemiz,  Orman İşletme Şefliğimizle, Tarım ve Orman Bakanlığı, Valilik, AFAD ve bütün gönüllülerimiz ile birlikte çok büyük bir mücadelenin içerisine girdik” dedi. 
Yangının barınağa çok yaklaşması sebebiyle can dostlarının hızlı bir şekilde tahliye edildiği bilgisini paylaşan Filiz Başkan; “Barınağımızın acilen tahliye edilmesi gerekiyordu. Yapmış olduğumuz çağrıya cevap vererek bize el uzatan herkesin sayesinde canlarımızın tahliyeleri saat 01.30- 02.00’ye kadar devam etti. Her bir can dostumuz hem pati dostlarımızın olduğu yerlere, hem Karabağlar Belediyesi ve Torbalı Belediyesi’nin barınakları gibi nereye gittiğini bildiğimiz şekilde yerleştirildi. Bu noktada destek olan bütün herkese çok teşekkür ediyoruz. Belediye emekçilerimize, orman şefliğindeki emekçilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.  

Dayanışmanın kıymetini bir kez daha anladık

Kurumların yanı sıra halkın da büyük bir dayanışma ile yangın bölgesine ulaştığını belirten Filiz Başkan; “Sadece bir çağrımızla traktörünün arkasına takmış olduğu römorku ile birlikte yangını söndürmek için çalışan ekiplerimize su getirmek için çabalayan tüm vatandaşlarımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bir dayanışma örneğiydi. Biz geçen sene itibariyle Dayanıklı Kent Konferansı’na başladığımızda afetlerin üzerinde durmuştuk. Ne yazık ki; afetleri yaşadığımız bir dönemdeyiz ve o yüzden dayanışmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anladık” dedi. 

Milli servetlerimiz yanmasın

Yaptığı açıklamada orman yangınlarına karşı kurumların koordinasyonun yanı sıra halkın bilinçli olmasının da önemine dikkat çeken Filiz Başkan; “Dayanışmayla, el birliğiyle üstesinden geldik ama yitip giden bütün alanlar bizlerin milli servetiydi. Bu anlamda tekrar tekrar öncelikle herkesi dayanışmaya ve çok iyi koordine olmaya, buna dair tekrardan planlamaların yapılmasına sonrasında bilhassa orman alanlarındaki vatandaşlarımız olmak üzere herkesi yangına karşı olabildiğince titiz davranmaya davet etmek istiyorum. Bu çağrıyı bilhassa sizlere yapmak istememim sebebi tekrardan milli servetlerimiz yanmasın, hiçbir cana zarar gelmesin istiyoruz. Lütfen çok dikkatli olalım” dedi.

Kaynak: BÜLTEN