Seferihisar'ın Akarca Plajı'na giden herkesin gördüğü ve merak ettiği bir ada Çiçek Adası'nın hikayesini hiç merak ettiniz mi?

Çiçek Adası'nın bir diğer adı da Tavşan Adası'dır. Zamanında burada çok sayıda tavşan yaşadığı için halk arasında böyle bilinmektedir.

Bir zamanlar buraya bir çift tavşan bırakılmış ve tavşanların hızla çoğalmasının ardından halk buraya Tavşan Adası demeye başlamış.

Adanın toprağının kızıl olması nedeniyle halkın bir bölümü de bu adaya Kanlı Ada ismini takmış.

Ada, Seferihisar Akarca Plajı'na yaklaşık 400 metre uzaklıktadır. Adaya zamanında bir yol yapılmış ve o yol yıkılmış. Ancak yoldan geriye kalanları görmek hala mümkün.

Çıplak ayakla bu yolda yürümek zor olacağı için, ve deniz kestanesi burada çok olduğu için deniz ayakkabısı ile bu yol üzerinden yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz.

Çiçek Adası rivayete göre Teos Antik Kenti ile birlikte denize batarken, kalan bir kara parçası olarak bilinmektedir.

Ayrıca TEOSluların yüzyıllar önce burada yaşandığı söylenmektedir. 1982 yılında Ankara'dan bir harita kadastro grubunun burayı parsellediği ve Ankara'da sattıkları bilinmektedir.

190 adet parsel bulunduğu ve ilk sahipleri öldüğü için çocuklarına kalmış olan ada tamamen özel mülk. Ama her ne kadar özel mülk olsa da 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit olduğu için tarım ve inşaata uygun değil. Yani buraya çivi bile çakılamaz durumdadır.

Adanın büyüklüğü yaklaşık 12 dekardır. Adanın içinde küçük bir de tuz gölü bulunmaktadır. Yıllar önce adada hayvancılık da yapılmıştır. Şimdi ise birkaç kalındı dışında birşey bulunmamaktadır.

Ada ismini 2009 yılında 39 kaçağın terk edilmesi ile de duyurmuştur. O zamanlar orada yaşayanlar adada bazı kişilerin yardım istediğini görüp durumu yetkililere bildirmişler ve ekipler tarafından kaçaklar adadan kurtarılmışlardır.

Aynı zamanda 2021 yılında insanların eğlenirken havaya attığı maytap adaya düşmüş ve burada yangın çıkmasına neden olmuştur. Akşam saatleri olduğu için kimse yangına müdahale edememiş, ancak sabah saatlerinde duyarlı vatandaşlar burada bulunan tavşanlara yiyecek taşımıştır.

Ada balık tutmak isteyenlerin de büyük ilgisini çekmektedir. Ada etrafında derinliğin 60 metreye kadar ulaşması balıkçıların buraya olan ilgisini artırmıştır.