Türkiye 14 Mayıs tarihinde hem milletvekili hem de cumhurbaşkanı seçimi için sandığa gidiyor. Peki seçmen listeleri askıya çıktı mı? Seçmen sorgulama nereden yapılıyor? İşte ayrıntılı bilgi...

Türkiye, Genel Seçimlerde oy kullanmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle seçmen listeleri ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak. Sandığa gidecek milyonlar "Nerede oy kullanacağım?" sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte seçmen kaydı listesi sorgulama ekranı...Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle seçmen listeleri, güncellenmek üzere 20 Mart Pazartesi günü ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, güncellenmek üzere 20 Mart saat 08.00 itibarıyla ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak ve itiraz süreci başlayacak.

İTİRAZLAR 2 NİSAN’A KADAR

Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri 2 Nisan'da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

Depremzede seçmenler, seçimde kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59'a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yaptı. Bu işlemleri henüz yapmayanlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında da bu işlemlerini gerçekleştirebilecek.


YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN