#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ile dokuz8AKADEMİ'nin düzenlediği "seçim haberciliği eğitimi" Çukurova'ya geliyor. Adana'da 22-23-24 Aralık günlerinde düzenlenecek olan Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitimi Çukurova Bölge Programı'na civar illerden katılım mümkün. Yerel medya kuruluşları, yerel gazeteciler, yurttaş haberciler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılabileceği eğitim 3 gün sürecek. Alanında uzman eğitimcilerin gerçekleştirdiği sunumlar arasında medyada dijital dönüşümden seçim haberciliğine, seçim izleme ve ihlal tespitinden sosyal medya araçlarının kullanımına pek çok başlık yer alıyor. Eğitim programı kapsamında Birbuçuk TV, İz Medya ve Haberde Güven temsilcileri de kendi deneyimlerini içeren sunumlar gerçekleştirecek.

PROGRAMDA YER ALAN EĞİTİM BAŞLIKLARI

Pandemi sonrası dünyada medyanın dijital dönüşümü, yeni medya
Dijital çağda haberin dönüşümü
Haber için sosyal medya ve sosyal medya araçları
Dijital çağda yalan haber ve doğrulama
Habere hak odaklı yaklaşım ve farklı alanlardaki uygulama örnekleri
Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik
Mobil odaklı video haberciliği ve Youtube yayıncılığı
Seçim izleme, ihlal tespiti ve seçim ihlallerini raporlama
Seçim sürecinde yerel medyanın rolü
Seçim haber takibinin önemi ve dokuz8HABER deneyimi
Yerel Medya ve Sürdürülebilirlik Deneyimleri: İz Gazete, Birbuçuk TV ve Habere Güven
NASIL KATILABİLİRİM?

Seçim Haberciliği Eğitim Programı’na bölge illerinden linkteki formu doldurarak başvurmak mümkün. Başvurusu kabul edilen katılımcıların ulaşım ve konaklama masrafları karşılanıyor, eğitim için herhangi bir ücret talep ediliyor. Katılımcılardan eğitimin tümüne katılması bekleniyor.

HER BÖLGEDE EĞİTİMLER

#Seçim2023 Yerel Medya Koordinasyonu ve dokuz8AKADEMİ tarafından düzenlenen Yerel Medya ve Yurttaş Haberciler İçin Seçim Haberciliği Eğitim Programı daha önce de pek çok kentte gerçekleştirildi.  İzmir ve Karadeniz'in üç ayrı bölgesinde Hopa, Samsun, Ereğli’de düzenlen eğitimlerin İstanbul'da Türkiye Buluşması gerçekleştirmiş, 24-26 Ağustos’da Van’da bölge eğitim programı gerçekleştirilmişti. İzmir'de düzenlenen eğitim programı sonrası Ege Bölge Ağı kuruldu, hemen ardından Manisa'da bir günlük bir seçim haberciliği eğitim programı hayata geçirildi. Seçim haberciliği eğitimlerini tüm yurda yayması planlayan dokuz8AKADEMİ, bu amaçla bir eğitim seferberliği de başlattı. Seferberlik kapsamında somut bir yüz yüze eğitim planı olmasa da bu linkten başvuru yapmak ve sıradaki yüz yüze ve online eğitimlerden haberdar olmak mümkün.