Santa Maria Kilisesi saldırısı davasında 42 şüphelinin 7 yıl 6 ay ile 349 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.  Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’nde 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı olayına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, aralarında kar maskeli 2 saldırganın da bulunduğu 42 şüphelinin 7 yıl 6 ay ile 349 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi'ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianame, şüpheliler hakkında ağır suçlamalar içeriyor. İddianamede yer alan suçlamalar arasında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "DEAŞ silahlı terör örgütüne üye olma", "tasarlayarak kasten öldürme" ve "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" gibi suçlar yazıldı.

42 Şüpheli için 349 yıl hapis cezası isteniyor

Olay, 2023 yılının Temmuz ayında gerçekleşmiş, kiliseye silahlı saldırı düzenlenmiş ve saldırı sonucunda birçok kişi yaralanmıştı. İddianamede adı geçen 42 şüpheli arasında saldırganların da bulunduğu belirtiliyor. Şüphelilerin hapis cezası talepleri ise 7 yıl 6 ay ile 349 yıl 6 ay arasında değişiyor.

Kaynak: İHA