Online İngilizce eğitim platformu Preply’nin İngilizce mülakat soruları ile ilgili yaptığı araştırmada sizi mülakatlarda başarıya götürecek yöntemler ele alınmış.

Kapsamlı bir şirket analizi gerçekleştirin

İlgili firmayı ayrıntılı bir şekilde anlamak, sizin diğer adaylar arasında sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Şirketin vizyonu, ürünleri, hedef demografisi ve son dönemdeki paylaşımları konusunda ayrıntılı bir araştırma yapmak sizi diğer adaylar arsından sıyrılmanızı sağlayabilir.  Web siteleri, müşteri geri dönüşleri, sosyal medya ve haber kaynaklarından edineceğiniz bilgileri not almayı unutmayın! Şirketin yakın tarihli başarıları, aldığı ödüller ve kuruluş hikayeleri gibi bilgileri belirleyin. Aynı zamanda, mülakatı gerçekleştirecek kişi hakkında ön bilgi toplamak da size yardımcı olabilir.

İstenen adayı gözünüzde canlandırın

Mülakata hazırlanırken, iş ilanını incelemek gerçekten iyi bir hazırlık adımı olacaktır. İş ilanını inceledikten sonra, işe alım uzmanlarının aslında bir adayda ne aradığına dikkat edin. Sonra, deneyiminizin bu özelliklerle ne kadar uyumlu olduğunu kafanızda canlandırın. İlan içerisinde yer alan belirli ifadelere ve beklentilere odaklanın.

İş ingilizcesi konusunda kendinizi geliştirin

İngilizce konuşulan bir işte sadece dili biliyor olmak yetmeyecektir. İş İngilizcesinin inceliklerine de hakim olmalısınız. İşte burada devreye iş İngilizcesi kursları giriyor! Bu kurslar, iş hayatında rahatça İngilizce konuşabilmeniz için gereken tüm püf noktalarını size sunar. Üstelik, böyle bir kursu tamamlamak, işverenlere ne kadar istekli ve profesyonel olduğunuzu gösterir.

İngilizce dersleri almayı tercih ediyorsanız, Preply gibi platformlardan faydalanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, yüksek sesle İngilizce konuşma pratiği yapmayı unutmayın. Sonuçta, dilde ne kadar rahat olursanız, iş hayatında da o kadar başarılı olursunuz!

Sektörel İngilizce kelime dağarcığına hakim olun

İngilizce iş görüşmelerinde başarılı olmak için sadece genel iş jargonuna değil, alana özgü terimlere de hakim olmak çok önemlidir. İş ilanlarından, LinkedIn’den veya YouTube’dan toplayarak bu terimlerin bir listesini derlemekle işe başlayın. Etkili ezber yapmak için online uygulamalar aracılığıyla geleneksel veya dijital bilgi kartları kullanın. Mesleğinize bağlı olarak, terimleriniz değişebilir; yazılım mühendisleri için “agile methodology,” “full-stack” veya finans uzmanları için “ liquidity” gibi. Daha da önemlisi, sadece ezberlemekle kalmayın; bağlamı anlayın ve doğru uygulamayı sağlamak için bunları cümle içinde kullanma pratiği yapın.

İngilizce mülakatlarda rol çalışması yapın

Başka bir dilde mülakat yapmak başlangıçta biraz korkutucu olabilir, fakat yeterli hazırlık ile bu engeli aşabilirsiniz. Mülakat pratikleri, sadece mülakat becerilerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda özgüveninizi de artırır. Ana dili İngilizce olan bir arkadaşınızla pratiğinizi yapmak oldukça değerlidir. Genel mülakat sorularını seçin ve birlikte bu mülakatları simüle edin. İngilizce mülakat pratik oturumları sunan dil gruplarına katılma olasılığını da değerlendirin.

Mülakat sorularını hızlı ve etkili bir şekilde yanıtlayın

Mülakat esnasında, özellikle ilk seferinizse, mülakat sorularını yanıtlarken kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Eğer bir soruya hemen etkileyici bir yanıt veremiyorsanız, bir an durun ve düşünme zamanı isteyin. “Biraz düşünme vaktim olabilir mi?” şeklindeki ifadeler veya ek açıklamalar istemek faydalı olabilir. Eğer mülakat sonrasında önemli bir konuyu atladığınızı fark ederseniz, bu bilgiyi bir takip e-postası ile iletebilirsiniz. Hatırlayın, mülakat yapan kişiler sizin stresinize duyarlı olabilirler, dolayısıyla mükemmeliyetçilik yerine açıklık ve netlik hedeflenmelidir."

En çok bu 5 soru soruluyor!

Preply’e göre, aşağıdaki sorular bir İngilizce mülakatta en çok karşılacağınız sorular olarak belirlenmiş.

●      Tell me about yourself / Bize Kendinizden Bahsedin!

●      Why are you interested in this role? / Bu pozisyon ile neden ilgileniyorsunuz?

●      Where do you see yourself in five years? / Kendinizi önümüzdeki 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?

●      Why do you want to work here? / Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?

●      What are your salary expectations? / Maaş Beklentiniz Nedir?

Bir İngilizce mülakatta nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve sık karşılaşılan soruları artık biliyorsunuz şimdi ana dili İngilizce olan bir öğretmen ile pratik yapma zamanı! Mülakatlarda kendinize olan güveninizi artırmak için online yabancı dil kurslarının öğretmenleri ile seanslar yapabilirsiniz.