Tam kapanmada TYP’lilere para yok! Çepni: 'Sosyal devlet anlayışına aykırı bir durum!'

İŞKUR projesi kapsamında, işsizliğe geçici çözüm olarak uygulanan TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında yılda 9 ay çalıştırılan işçilere, tam kapanma döneminde ücretsiz izin verildiği ortaya çıkarken, HDP'li Murat Çepni konuyu Meclis'e taşıdı.

POLİTİKA 05.05.2021, 18:52 05.05.2021, 20:09
Tam kapanmada TYP’lilere para yok! Çepni: 'Sosyal devlet anlayışına aykırı bir durum!'

İZ GAZETE-  İŞKUR aracılığıyla yılda 9 çalışan TYP işçileri, 17 günlük tam kapanma süresinde ücretsiz izinli sayıldı. Tokat Valiliği tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen yazıda TYP’li işçilere ücret ödenmeyeceği ifade edilirken, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, konuyu Meclis'e taşıdı. 

Çepni, "Yılda 9 ay çalışabilen işçilerin tam kapanma sürecinde ücretsiz izne çıkarılmaları Anayasada belirtilen sosyal devlet anlayışına da aykırı bir durumdur ve eksik ücret alacak olmaları bu ekonomik koşullarda ciddi sıkıntı yaşamalarına neden olacaktır" ifadelerini kullandı. Çepni'nin verdiği araştırma önergesinde şu sorular soruldu:

1- Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde asgari ücretle yılda sadece 9 ay çalışabilen işçilerin 17 günlük tam kapanma sürecinde ücretsiz izinli sayılmalarının gerekçesi nedir? Kapanma sürecinde kaç işçi 17 günlük ücretini alamayacaktır? İşçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için bakanlığınız bu kararı iptal  edecek midir?

2- Türkiye’de,  Türk-iş verilerine göre açlık sınırı 2,736 TL dir.  Pandemi sürecinde TYP ile çalışan işçilere devlet desteği vermek yerine  17 günlük  ücretlerinin  kesilecek olması,  sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmakta mıdır?  

3- Tam kapanma süreci bitiminde Milli Eğitim Bakanlığında görevli TYP bağlı çalışanlar işlerine devam edebilecekler mi?

4- Türkiye genelinde, Toplum Yararına Program kapsamında hangi alanlarda,  kaç işçi çalışmaktadır? TYP kapsamında çalışan kaç işçi sözleşmesi yenilenebilecektir?

5- TYP kapsamında istihdam edilenler,  temizlik, park, bahçe işleri ve benzeri çevre düzenlemesi veya getir-götür gibi işlerle sınırlı kalmaktadır. Yılın sadece 9 ayı maaş alabilmektedirler. TYP’nın uzun vadede işsizliği azaltmamaktadır. İşsizliği önleyecek kalıcı politikalar üretmeyi düşünmüyor musunuz?  

Yorumlar (1)
Şahin 1 ay önce
40 yıldır pkk denen katil sürüsünün devlet bütçesine verdiği kaç milyar doların hesabını niye vermiyorsunuz. terorle mücadeleye Giden bu paralar tüm ülkenin ve tüyü bitmemiş yetimin parasiydi siz önce bunun hesabını verin ve pkk yi kınayın. Gerçi sizin gibi hdpkk lı sözde vekillerden dürüst davranılması beklenmezki.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
19°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?